انتقاد جدی از بلاتکلیفی طرح 55 متری و عدم پاسخگویی مسئولین

ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی شهر اراک

با عرض سلام و ادب به محضر مردم شریف اراک وعرض سلام به حضور شما بزرگواران و تشکر از ریاست محترم که  این فرصت را در اختیار حقیر قرار دادند ، موارد ذیل راعرض و امیدآن دارم انشاالله مورد توجه و عنایت قرار گیرد و قبل از آغاز عرایض لازم میدانم از اقدامات شهردار محترم و سازمانهای مربوطه فرهنگی وابسته در ایام دهه فجر تشکر نمایم و از اینکه به تذکرات نطق قبلی بذل عنایت فرمودند سپاسگزارم

۱-درجلسه مورخ ۲۶/۱۱/۹۲ برادر عزیزم جناب آقای دکتر فقیهی موارد متعددی را مطرح فرمودند که تماماً جای تامل، بررسی و اقدام دارد . یکی از مهمترین فرازهای تدکر ایشان  بحث ۵۵ متری و دغدغه حدود ۱۴هزار نفر از مردم شهر اراک در این زمینه بود اما در پاسخ ایشان مواردی مطرح گردید که آب پاکی بود بروی دست  همه مردم گرفتار طرح .از آنجا که دستور جلسه مذکور موضوع ۵۵ متری نبود و به نظرم  عزمی نیز برای حل این وضعیت در شورا دیده نمی شود لذا از این فرصت استفاده و مطالبی را تقدیم و قطعاَ منتشر خواهم ساخت تا حداقل مردم درگیر این مصیبت بدانند اگر توان برداشتن گامی برای حل مشگلشان را نداریم با آنها همدردی و خود را شریک غمشان دانسته و میدانیم  .

اگر به گدشته این طرح نگاهی داشته باشیم نطفه و سرآغاز این طرح در زمان مسئولیت تعدادی از برادران حاضر در شورای چهارم  بوده که با توجیهات آن زمان مشاور ،آن را پدیرفته و در طرح جامع تفصیلی اراک خط قرمز آنرا بروی نقشه شهر اراک ترسیم فرمودندو امروز بعد از گدشت حدود ۱۰-۱۲ سال خواستار تحقق آرزویشان هستند . والبته با ضرس قاطع آنرا لازم الاجرا یا واجب الاجرا دانسته و هرگونه اظهار نظر با آن را بیهوده و متاسفانه در مواردی نیز به سخره میگیرند .البته استناد این برادران احتمالاً ماده ۷ قانون تشکیل شورای عالی شهر سازی میباشد .بنده شخصاً و احتمالاً تعداد دیگری از اعضا محترم نگاهی به عدم اجرا و تمرد از آیه ۷ قانون نداریم ( هرچند معتقدم اجرای آن نه تنها به لحاظ ترافیکی مشکلی را حل نخواهد کرد که خودسبب ایجاد مشکلات بزرگتری خواهد بود که طرح آن ازحوصله این جلسه خارج است و در جای دیگر به آن اشاره خواهم کرد)آنچه مورد سوال است اینکه چرا تا بحال اجرا نشده؟ از زمان اجرای این طرح چند شهردار بر کرسی شهرداری اراک جلوس کردند؟چند استاندار و معاون عمرانی و آمدند و رفتند؟چند سرمایه گدار برای اجرای آن آمدند ؟ چرا رفتند؟ اصلاً با ایرادی که شورای محترم نگهبان در تملک حریم ها وارد نمودند چه جدابیتی برای سرمایه گذار وجود دارد؟در طول این سالها چقدر اعتبار برای اجرای آن تخصیص یافت ؟ اصلاً امسال که شما متصدی امر هستید چه قدر برای این موضوع اعتبار در نطر گرفتید؟ آیا غیر از این است که بجز تعداد کمی  از حدود ۲۰۰۰ملک مسیر چیزی تملک نشده ؟ آیا تمام شهرداران و مسئولین گدشته تعمداً به آن نپرداختند ؟ باآن مخالف بودند؟ یا نه! امکان پرداختن به آن را نداشتند ؟ تنها قطعه ای که اجرا شد زیر گدر میدان جهاد بود که آنهم یا زمین آزاد بود و یا در تملک نهادهای مثل شرکت نفت و سیلو و مظلوم تر ازهمه آموزش وپرورش که فرزندان و دانش آموزان این منطقه را آواره نمودند و هنوز که هنوز است حق و حقوق قانونی آنان داده نشده است. همه اینها موید این مطلب است که شهر اراک و شهرداری اراک این امکان را ندارد که طرح را اجرا کند یا در اجرای آن ابهام و اشکال دارد و از همه مهمتر شهرداریی که بالاترین رقم بودجه اش در این سالها ۳۰۰ملیارد تومان بوده که آنهم  به قیمت فروش شهربرای احداث چند تقاطع غیر همسطح بود ه چگونه توان تملک حدود ۳یا ۴هزار ملیارتومان ملک را دارد؟ آیا غیر این است که اجرای آن بالای ۵هزار ملیارتومان اعتبار نیاز دارد ؟

ریاست محترم شورای شهر استدعا دارم در اجرای تبصره ماده ۷ این اشکالات و ناتوانیها را که قطعاً جنابعالی خیلی بهتر و جامعتر از همه نسبت به آن واقفیدجمع بندی و به شورای عالی شهر سازی اعلام فرمائید .اما اگر شما نیز مانند برخی دیگر اعتقاد به اجرا دارید بسم الله؟ شهردار محترم اراک اگر توان اجرا دارید بسم الله . ریاست محترم کمیسیون عمران اگر برنامه دارید مانیز سرباز شمائیم .اما بدانید و بدانیم درحال حاضر مردم گرفتاری که سالهاست با واژه منحوس “”فعلاً تامل شود “”در ذیل درخواستهایشان روبروهستند برای من و شما دعا نمیکنند . نمیخواهم بگویم که نفرین و لعنت هم میکنند که ساحت مردم صبور ما منزه تر از این حرفهاست هرچند اگر بکنند هم حق دارند  .مردم ما صبور ند و دعا میکنند روزی انتظارشان بسر آید و تکلیفشان معلوم .

عاجزانه درخواست دارم اینقدر طرح جامع را تقدیس نکنید که خود شما میدانید از آن طرح تنها پوسته ای مانده و نامی . کمیسیون ماده ۵ در طی این سالها با صدها مصوبه قلم سیاه بر این طرح کشیده شما میدانید ، ما هم میدانیم و در جلسه کمیسیون عمران که در شهرداری تشکیل شده دبیر کمیسیون هم داد از فجایای تصمیمات کمیسیون سرداده بودند. آیا در این سالها کاربری های فضای سبز در خیابانهای خرم – شیرودی- رجایی و…… تغییر نیافت؟ آیا تراکمها با مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهر را ویران نکرد ( نمونه های آن را دکتر فقیهی در جلسه قبل دکر فرمودند) همکاران عزیزدر شورای چهارم درخواست دارم بیائید به داد شهر و شهروندان برسیم . بیش از این اجازه ندهیم چهره شهرمان تخریب شود .صحبت با مشاور طرح جامع جدید حقمان است .بیش از چند جلسه است که حضور ایشان مطرح میشود و بعد بدلایل منتفی . کدام دلیل میتواند این خواسته شورا تحت الشعاع قرار دهد ؟ امیدوارم علت این نباشد که احتمالاَ مشاور جدید طرح ۵۵ متری را که در این سالها بارها نام عوض کرد  را قبول ندارد .

همکاران محترم بیائید قاطعانه بایستیم و از مسئولین شهر و استان و کشور بخواهیم که تکلیف این طرح را تا پایان همین سال۹۲ مشخص کنند و آنرا به دوره پنجم یا ششم و یا ……شورا واگذار نکنیم.

۲- موضوع آرامستان و مشکلات مدیریتی و نظارتی آن را جناب آقای زند در چند جلسه قبل مطرح و با قاطعیت عنوان کردند تا آخر هفته مهلت میدهند و بعد؟واقعاً چه شد ؟از زمانیکه بعضویت شورادر آمدم  شبهای جمعه نتوانستم در گلزار شهدا حضور پیدا کنم زیرا از روی خانواده معظم شهدا خجالت میکشم و نمی توانم پاسخگوی سوالات وتوقعات حداقلی آنها باشم

۳- زمستان رو به پایان است و در آستانه هفته درختکاری قرار داریم یادمان نرود به مردم قول دادیم فضای سبز را توسعه دهیم تکلیف زمینهای چغا- نظم آباد- گردو هنوز معلوم نیست .اگر قرار است کار کنیم باید مقدمات آنرافراهم کنیم از ریاست محترم شورا و کمیسیون محترم خدمات شهری درخواست دارم در این زمینه توجه خاصی را مبذول فرمایند.

آرزوی توفیق روزافزون برای مردم اراک و شما برادران محترم و خواهر محترمه را دارم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. علی گفت:

  گلی به گوشه جمالت آق مسعود بازم صداقت و مرام شما رو عشق است
  ولی عزیزدل بدان تا زمانی که عده ای از مسئولین … و سایر ….. در همین تعداد اندک ملک مسکونی که تملک گردیده زندگی می کنند و حالشو می برند 55 متری که نه 5 متری هم ساخته نخواهد شد .

 2. اراکی گفت:

  رای بار هزارم میگویم توروخدابرای مدیریت اراک برنامه بلند مدت داشته باشید…ماکه دیگرداریم ناامید می شویم

 3. زارعیان گفت:

  با سلام و تبریک سال نو
  لطفا با zagwebتبادل لینک بفرمایید
  با سپاس

 4. محمد گفت:

  به نظر اینجانب انجام این طرح از توان مسولین مربوطه خارج است ، بار ها در سالهای مختلف توسط مسولین وقت اعلام شده که طرح بزودی در این سال اغاز خواهد شد ، انها رفته اند ودیگران هم که می ایند برای رفع تکلیف همان مطالب را عنوان می کنند ومی روند ، بیچاره آن مردم گرفتار که نمیدانند با این مشکل چه کنند ، تنها وجه مشترک مسیولین که فکر می کنم رجوع به سوابق وکفته های قبلی می کنند همان کلمات کلیشه ای ،”این طرح حدود ۱۸۰۰متر است و از محلی شروع و به محلی دیگر ختم می شود به تلتیف هوا هم کمک می کند” می باشد

 5. محمد گفت:

  به نظر اینجانب انجام این طرح از توان مسولین مربوطه خارج است ، بار ها در سالهای مختلف توسط مسولین وقت اعلام شده که طرح بزودی در این سال اغاز خواهد شد ، انها رفته اند ودیگران هم که می ایند برای رفع تکلیف همان مطالب را عنوان می کنند ومی روند ، بیچاره آن مردم گرفتار که نمیدانند با این مشکل چه کنند ، تنها وجه مشترک مسیولین که فکر می کنم رجوع به سوابق وکفته های قبلی می کنند همان کلمات کلیشه ای ،”این طرح حدود ۱۸۰۰متر است و از محلی شروع و به محلی دیگر ختم می شود به تلطیف هوا و ترافیک هم کمک می کند” می باشد

 1. دی ۱۰, ۱۳۹۳

  […] انتقاد جدی از بلاتکلیفی طرح ۵۵ متری و عدم پاسخگویی مسئو… […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.