معاون فرهنگی ارشاد استان: تعزیه زمینه انتقال ارزش‌های انسانی را فراهم می‌کند

به گزارش مرکزی دیلی، مهدی قاسمی، معاون فرهنگی ـ هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، با اشاره به آسیب‌شناسی هنر تعزیه گفت: آسیب‌شناسی تعزیه از دو جهت قابل بررسی است و اینکه منابعی که در تعزیه وجود دارد و دستمایه هنروران آن است باید مستند به حوادث تاریخی باشد و شبیه‌خوانان دقت وافری به این مهم داشته باشند.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین دستمایه تعزیه‌خوان‌ها حول این محور است و بعضاً گاهی مواقع ما شاهدیم که برخی نسخه‌های محلی غیر مستندی رواج می‌یابد که احتیاج به ویراستاری، نظارت و اصلاح دارد و هرچه استناد مرثیه‌ها مستند باشد بر ارزش هنر فاخر تعزیه نیز کمک می‌کند.

در حوزه آسیب‌شناسی هنر تعزیه به نظر فقهای دینی توجه شود

قاسمی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌شناسی هنر تعزیه باید به نظر علما و فقهای دینی نیز توجه داشت، ادامه داد: موسیقی تعزیه باید متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی باشد و حس و حال عظیم دینی و معنوی را به مخاطبان خود منتقل کند؛ لذا لازم است تا نسبت به لحن و موسیقی تعزیه و اشعار آن پالایش‌هایی صورت گیرد.

معاون ارشاد استان خاطرنشان کرد: مجلس تعزیه خوب مجلسی است که در آن شأن هنر تعزیه حفظ شود و با استفاده از نمادها، رنگ لباس، آلات و ادوات، لحن و اجرای تعزیه‌خوان به زیبایی کار افزوده و محتوای آن را غنی کند و رنگ و لعاب‌های اضافی را از آن گرفته و آنچه که خالص و ناب است ارائه شود و قطعاً هنرمندان محب اهل بیت(ع) می‌توانند به‌عنوان الگوی عملی میزان تأثیرپذیری بیشتری بر مخاطب داشته باشند.

قاسمی بیان کرد: نوآوری در اجرای تعزیه خوب است؛ اما این نوآوری‌ها نباید به صورتی باشد که اصل پیام تعزیه را تحت‌الشعاع قرار دهد و لازم است تا در آن به اصل تقویت ارادت مردم به اهل بیت(ع) توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

معاون فرهنگی ارشاد استان نقش پژوهشگران را در راستای کاهش تحریف‌ها از این هنر اصیل بی‌بدیل خواند و خاطرنشان کرد: تعزیه هنری است که در آن زمینه انتقال ارزش‌های والای اسلامی، کرامات انسانی و ذکر مسائل اهل بیت(ع) با قالب هنر به‌خوبی فراهم است و این مهم بیش از هر امری نیازمند حمایت و تلاش مسئولان، پژوهشگران و رسانه‌هاست و حمایت و سرمایه‌گذاری مسئولان از هنر تعزیه باعث تقویت ارکان اعتقادی جامعه می‌شود.

شکل‌گیری شورای تعزیه

وی با اشاره به شکل‌گیری شورای تعزیه در استان افزود: در حال حاضر شورای تعزیه استان با انجام فعالیت‌های جدی در راستای ساماندهی هنر تعزیه و گروه‌های شبیه‌خوان شکل گرفته و با اجرای برنامه‌های مختلفی از جمله اجرای دومین سوگواره ملی تعزیه به میزبانی استان، سوگواره استانی تعزیه در دو شهر خمین و شازند، احیای تعزیه سیار بازار اراک و.. به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

معاون ارشاد استان در پایان تصریح کرد: اجرای تعزیه سیار بازار اراک احتیاج به پالایش، برنامه‌ریزی و آسیب‌شناسی دارد و اساس‌نامه‌ای در این راستا تدوین شده و کمیته‌هایی با ساختار مدیریتی جدیدی شکل گرفته تا این پیشینه تاریخی برای سال آینده با جدیت بیشتری اجرا شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.