کارنامه یکصد روزه دولت و لزوم نقد منصفانه

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از ایرنا، دکتر روحانی در تبلیغات و برنامه های انتخاباتی ارائه گزارش عملکرد یکصد روزه دولت را به عنوان احترام به ملت و حق مسلم آنها مطرح و با میثاقی مستحکم با آحاد مردم متعهد شد اقدامات کابینه خود را به ملت گزارش کند.

اکنون با گذشت حدود یکصد روز از آغاز کار دولت یازدهم، رسانه های مختلف داخلی و خارجی مطالبی را در این خصوص ارائه داده و بی شک در روزهای آینده بر حجم این مطالب افزوده خواهد شد.

رسانه ها و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی، در صورت بررسی واقع بینانه و منطبق با شرایط کشور، منطقه و جهان و نیز خودداری از طرح مطالب جانبدارانه، می توانند از فضایی که برنامه های رییس جمهوری برای گزارش به مردم ایجاد کرده، بهره لازم را برای خدمت به کشور ببرند.

بر اساس اعلام مسوولان، مجموعه دولت نیز بر اساس میثاق خود با ملت با پر شدن سررسید فعالیت یکصد روزه، گزارش شفاف اقدامات خود به منظور تنویر افکار عمومی را ارایه خواهد کرد که این مصداق عملی احترام به حقوق مردم است.

رسانه ها باید درسایه وسعت دید، نگاه کارشناسی و نقادیهای عمیق و موشکافانه فارغ از رنگ و بوی سیاسی بررسی عملکرد صد روزه دولت را در دستور کارقرار دهند و از نگاه تبلیغی، درشت نمایی فعالیت ها و یا سیاه نمایی بپرهیزند.

گرچه شفاف سازی اقدامات انجام شده از سوی دولتمردان یازدهم محکی برای روند اطلاع رسانی آنان محسوب می شود، اما نباید از نظر دور داشت که هر دولتی در ماههای اولیه حضور در صحنه کشور، به دنبال ایجاد یک ثبات نسبی است تا اجرای سیاستهای کلان و شاید ارزیابی کارنامه یکصد روزه دولت در بعضی ابعاد هنوز نمود عینی در نتایج نداشته باشد اما حرکت و جهت دهی آن حائز اهمیت است.

توافقات ژنو، تغییر رویکرد مواضع جامعه جهانی نسبت به جمهوری اسلامی ایران، نقش سازنده ایران در تعاملات جهانی به ویژه در سفر رییس جمهور به نیویورک و رایزنی دستگاه دپیلماسی ایران با دنیای غرب را می توان از موفقیتهای دولت یازدهم در عرصه مناسبات خارجی و بین المللی در ماههای اخیر دانست.

از نظر اقتصادی نیز به رغم وجود پاره ای از مشکلات، کاهش قیمت طلا، ثبات نسبی نرخ ارز و تسهیل گشایش مجدد اعتبارات ارزی ، نوید فردایی بهتر را می دهد.

بر اساس گزارش های بانک مرکزی، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم قیمت برخی از اقلام مصرفی در کشور اندکی کاهش داشته و در برخی حوزه ها نیز شاهد تثبیت و آرامش بازارهستیم و این امر پس از مدتها، مردم به ویژه دهک های پایین را به کاهش نرخ تورم امیدوار کرده است.

ایجاد آرامش نسبی در بازار مصرف، گواه دیگری بر موفقیت گروه اقتصادی دولت است که با برنامه ریزی های خود به دنبال کاهش قیمتها به ویژه در سبد غذایی خانوار است ، هر چند تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه درازی در پیش است.

به عقیده کارشناسان اقتصادی، کاهش قیمت سکه و طلا، دست بسیاری از دلالان را از بازار سکه و ارز کوتاه کرده و این امر سبب شده تا سیر صعودی قیمتها روندی نزولی را تجربه کند.

فعالیتهای دولت در بازار مسکن نیز تا حدودی شتاب قیمت در این حوزه را متوقف کرده و حتی در مواردی به کاهش قیمت نیز منجر شده، اما به نظر می رسد برای کاهش سیر صعودی اجاره بها باید تدابیر بیشتری از سوی دولتمردان اندیشیده شود.

عدم تکیه بر اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفت نیز به عنوان رویکردی جدی در مقابله با تورم عنوان شده که به نظر می رسد دولت تدبیر و امید در ماههای اولیه استقرار خود نگاه ویژه ای به این بخش دارد که شاید نتایج آن مدتها بعد نمایان شود.

صاحب نظران عرصه اقتصادی کشور معتقدند که افزایش بی رویه تزریق نقدینگی و برداشتهای مداوم از صندوق توسعه ملی نیز عاملی مهم در شتاب افسار گسیخته نرخ تورم در سالهای اخیر بوده که دولت یازدهم درصدد است تا با مدیریت مناسب در این بخش کارساز باشد.

احیای گفتمان اعتدال در عرصه داخلی و بین المللی به عنوان یکی از سیاستهای اصلی دولت، تاثیر خود را در این صد روز برجای گذاشته و تداوم آن می تواند توفقیات بیشتری را به ویژه در عرصه های دیپلماتیک نصیب کشور کند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. حیدری گفت:

    گزارش های سالانه ای که حسب وظیفه قانونی و طبق ماده 157 قانون برنامه چهارم (1384-1388) مقرر بوده که اقای احمدی نژاد به مجلس ارائه نماید ، کجاست؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.