افراد 2 شناسنامه‌ای مجرمند/ جزئیات حذف نام همسر اول از شناسنامه

به گزارش مرکزی دیلی ، مهدی چقایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک پیرامون قانون تخلفات، جرائم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه اظهار داشت: بر اساس نخستین تبصره ماده یک قانون تخلفات جرائم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه، دریافت‌کنندگان شناسنامه المثنی مکلفند در صورت پیدا شدن شناسنامه اصلی نسبت به تحویل شناسنامه المثنی به اداره ثبت احوال اقدام کنند.

وی تصریح کرد: افراد درخواست کننده شناسنامه المثنی در صورت پیدا شدن شناسنامه اصلی می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال، مدارک و مستندات درخواست شناسنامه المثنی خود را دریافت کنند.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی افزود: افراد در صورتی که شناسنامه المثنی را دریافت و تا قبل از یک سال شناسنامه اصلی خود را پیدا کردند باید برای ارائه شناسنامه المثنی به اداره ثبت احوال مراجعه و آن را تحویل و از شناسنامه اصلی خود استفاده کنند و اگر بیش از یک سال از دریافت شناسنامه المثنی گذشته باشد و شناسنامه اصلی خود را پیدا کردند باید شناسنامه اصلی خود را تحویل تا به مجازات استفاده از شناسنامه مکرر محکوم نشود.

چقایی همچنین در باره حذف نام همسر اول از شناسنامه گفت: چنانچه فردی همسرش را طلاق داد با انتخاب همسر دوم و ثبت شدن نام همسر دوم در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

وی مورد دیگر حذف نام همسر اول از شناسنامه را ازدواج غیر مدخوله عنوان کرد و افزود: همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌اش درخواست کرده که در این صورت نام همسرش از شناسنامه حذف می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.