بررسی عملكرد شوراهاي اسلامي استان در ادوار گذشته

طرح پژوهشي عملكرد شوراهاي اسلامي شهرهای استان مرکزی در ادوار گذشته توسط جهاددانشگاهی استان اجرا شد.

به گزارش مرکزی دیلی ، مسعود شهرجردي مجري طرح پژوهشي نگرش شهروندان، متخصصان و خبرگان نسبت به عملكرد شوراهاي اسلامي شهرهاي استان مركزي (مطالعه موردي شهر هاي اراك، ساوه و خمين) در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، گفت: اصل شورا به عنوان شيوه‌اي قابل اجرا در مديريت جامعه اسلامي پذيرفته شده، بر آن تاكيد شده و داراي اهميت بالايي است و نزول سوره شورا با 54 آيه و نيز آيات 159، 233، 14 سوره هاي آل عمران، بقره و زمر اين اهميت را نشان مي دهد.

وی اضافه کرد: در قرآن کریم شورا به دو صورت معرفي شده است. در صورت اول شورا يك خصوصيت برگرفته از ايمان و جامعه اسلامي معرفي و صورت ديگر به صورت يك فرمان و دستور الهي بيان مي شود و التزام بر شورا به پيامبر اکرم تأکید شده است.

شهرجردی با بیان اینکه این سوره بر احترام به ديدگاه‌ها و نظارت پيروان مكتب تأكيد مي ورزد و آن را يكي از خصيصه هاي رهبري و رموز پيروزي بر مي شمرد گفت: در سيره و سنت پيامبر(ص) و همچنين ساير ائمه معصومين(ع) نيز احاديث و قول هايي در خصوص مشورت و شورا بيان شده است.

وی افزود: با نگاهي به تاريخچه شورا در جهان و ايران نيز اين اهميت به چشم مي خورد، به طوري كه با پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي يكي از برنامه هاي اصلي انقلاب تشكيل شوراها بوده و حضرت امام خميني(ره) طي فرماني در سال 58 تشكيل شوراها را صادر فرمودند. اين اهميت به حدی است كه در بالاترين سند ملي، قانون اساسي كه به عنوان ميثاق ملي از آن ياد مي شود در بيش از يك فصل و چند اصل و همچنین در قانون شوراها در پنج فصل و 98 ماده به آن پرداخته شده است.

شهرجردی بیان کرد: با توجه به قانون شوراها، براي تحقق مشاركت مردم در فرايند تصميم گيري، برنامه ريزي، نظارت و اجراي سياستگذاري ها در سطوح محلي و منطقه اي ، نهادي با عنوان شوراي روستا، بخش، شهر و شهرستان يا استان با هدف پيشبرد سريع برنامه ها در حوزه هاي مختلف و اداره امور هر شهر و روستا از طريق همكاري و مشاركت مردم تشكيل مي شود كه از اين طريق زمينه حضور و مشاركت مردم در امور مربوط به خودشان فراهم مي شود. به همين دليل به شوراها، عنوان سازمان محلي اطلاق مي شود كه يك نوع حضور نهادينه شده مردم و منشاء شكل گيري قدرت شوراست، لذا؛ نحوه نگرش مردم نسبت به چگونگي شكل گيري شوراهاي اسلامي و سنجش عملكرد آنها كه تحت تاثیر عوامل متعددي قرار دارد داراي اهميت است.

وی هدف جهاد دانشگاهی از اجرای طرح یاد شده را بررسي نگرش شهروندان، متخصصان و خبرگان استان مركزي نسبت به عملكرد شوراهاي اسلامي شهر در ادوار گذشته، جهت شناخت وضعيت عملكرد آنها اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي آموزشي، بهداشتي رفاهي و عمراني و خدمات شهري پژوهشي در شهرهاي اراك، ساوه و خمين عنوان کرد.

شهرجردی افزود: در اين پژوهش از ديد شهروندان بالاي 18 سال شهرهاي فوق و نيز متخصصان و خبرگان، نگرش شهروندان و متخصصان نسبت به عملكرد شوراهاي اسلامي شهرهاي مورد مطالعه در ادوار گذشته با توجه به وظايف شوراها در حوزه‌های تصميم گيري و نظارت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي آموزشي، بهداشتي رفاهي و عمراني و خدمات شهري كه در ماده 71 قانون شوراها به آن اشاره شده، ارزيابي شده است.

وی گفت: نتايج اين پژوهش نشان مي دهد از نظر شهروندان، متخصصان و خبرگان، عملكرد شوراهاي اسلامي مورد نظر این طرح در ابعاد اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي آموزشي، بهداشتي رفاهي، عمراني و خدمات شهري، در سطح متوسط و یا پائين است لذا لازم است دستگاه هاي مسوول در توانمندسازي شوراهاي اسلامي گام اساسي بردارند.

شهرجردي با بیان این مطلب که محققان اين طرح با توجه به بررسي نتايج، پيشنهاد داده‌اند كه شوراهاي اسلامی شهرهاي استان مركزي در دوره بعدی وظایف نظارتی و برنامه ریزی خود را با پرهیز از مسائل سیاسی پررنگ تر کرده و دخالت در امور اجرایی را به حداقل برسانند اضافه کرد: در اين طرح پيشنهاد شده است دستگاه هاي مسوول گام هاي اساسي در آگاه ساختن مردم نسبت به وظايف و اختيارات شوراهاي اسلامي بردارند. به عنوان مثال رسانه هاي استاني به ويژه شبكه آفتاب برنامه اي به صورت ثابت (هفتگی یا ماهیانه) در اين جهت داشته باشد و یا شورا جلسات عمومی جهت ارایه گزارش عملکرد برگزار کند.

وی استفاده از توان علمی دانشگاه ها و مراکز علمی، آموزشی برای بهتر و با کیفیت انجام شدن وظایف و برنامه ها در صنف های مختلف توسط شوراها را دیگر پیشنهاد مجریان این طرح عنوان کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود شوراها علاوه بر دقت و بررسی های بیشتر در انتخاب شهردار، در دوره بعد با نظرخواهی از مردم برای این انتخاب مهم، عملکرد خود را در این زمینه بهبود ببخشند؛ ضمن آنکه کاندیداهای شورای شهر می توانند در زمان انتخابات شورا، ویژگی های نامزدهای خود برای تصدی سمت شهردار را تبیین کنند.

شهرجردي يكي از محدوديت‌هاي اين تحقيق را كمبود تحقيقات در خصوص شوراهاي اسلامي شهرهاي استان مركزي عنوان و اظهار کرد: مراكز علمي و تحقيقاتي باید نسبت به فعاليت‌هاي علمي جهت پيشبرد شوراها در راستاي دستیابی به اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي اقدام کنند به طور نمونه محققان به بررسي علمي افزايش سطح اختيارات شوراها در مجلس شوراي اسلامي با هدف تقويت عملكرد شوراها در ابعاد اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي آموزشي، بهداشتي رفاهي و خدمات عمراني و شهري با توجه به طرح كارآمدي شوراها بپردازند و يا روش هاي توانمندسازي اعضاي شوراي اسلامي شهرهای استان مرکزی از قبیل برگزاری دوره های آموزشی متناسب با ساختار کمیسیون های تخصصی و . . . مورد بررسي علمي قرار دهند.

مجري طرح در پایان با بیان اینکه کلان‌شهرها با صفت پیچیدگی روابط و ساختارها معرفی می شوند و شهر اراك نیز براساس مصوبه اخير كلان شهر شده است؛ گفت: راه‌اندازي مركز پشتيبان تصميم‌گيري هاي شوراها (مركز پژوهش ها) و انجام طرح آینده پژوهی کلان شهر اراک با توجه به يافته‌هاي تحقيق پیشنهاد می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.