رسالت رسانه های داخلی / ماموریت رسانه های خارجی

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از ایرنا ، رسانه ها به عنوان ابزاری مهم و تاثیرگذار، از قدرت و توان قابل توجهی در جذب افراد و شكل دهی به افكارعمومی برخوردار هستند و امروزه هیچكس نمی تواند نقش و تاثیر رسانه های جمعی را در جنبه های مختلف زندگی بشری و یا در تحولات جهانی انكار نماید.

رسانه ها به عنوان یكی از منابع اطلاع رسانی و آموزشی از اهمیت بسزایی در سطح ملی و بین المللی برخوردار هستند. از آنجایی كه رسانه نقش عمده ای در تنویر افكار عمومی و تصمیم گیری های افراد برعهده دارند، لذا این منابع اطلاعاتی باید از صحت، دقت، سرعت و سهولت دسترسی برخوردار باشند.

فقدان و كمبود اطلاعات در هر جامعه سبب می شود تا افراد آن جامعه برای كسب آگاهی در حوزه مورد نظر خود به منابع دیگر و حتی به شایعات روی بیاورند.

اهمیت این موضوع در مورد مسائلی كه به اعتبار، حیثیت و سرنوشت یك كشور مربوط می شود، پر رنگ تر می شود.

در راستای انتخابات ریاست جمهوری، رسانه ها نقش بسزایی در آگاهی و اطلاع رسانی به مردم عهده دار هستند.

مهمترین رسالت رسانه های داخلی، رونق بخشی به انتخابات، آگاهی از مسائل مربوط به جامعه، حفظ ارزشهای نظام و … است.

رسانه ها می توانند از طریق اطلاع رسانی دقیق، شفاف و به دور از جنجال آفرینی رسانه های معاند و مغرض، نقش موثری در بصیرت و تنویر افكار عمومی داشته باشند.

در صورتی كه رسانه های داخلی به نحوی نتوانند رضایت و اعتماد مردم را كسب نمایند، افراد برای جبران این كمبود به منابع بیگانه و رسانه های غربی روی می آورند.

با ایجاد چنین وضعیتی، برخی رسانه‌های بیگانه از این كاستی استفاده نموده و با بسترسازی و بهره برداری از روش ها و شیوه های خاص خود، افكارعمومی را در جهت خواسته ها و اهداف از پیش تعریف شده خود سازماندهی و هدایت می كنند.

رسانه های غربی با القاء و تكرار برخی مفاهیم و عبارات، سعی در تلقین تصوری واهی در اندیشه مخاطبان خود می نمایند، این پروسه طی چند مرحله پیگیری می شود.

به عبارتی این رسانه ها چند ماه به انتخابات مانده، در طی برنامه های مختلف و با شگردها و ادبیات خاص رسانه ای و فنی خود اقدام به آماده سازی افكار عمومی می نمایند، سپس با نزدیك شدن به انتخابات و معرفی نامزدهای انتخاباتی،با استفاده از ترفندهای و شگردهای رسانه ای همچون، تحریف،سانسور، دروغ بزرگ و بزرگنمایی و حمایت از كاندیدایی خاص، مانور دادن و پررنگ نمودن مسائلی مانند تحریم ها و مشكلات اقتصادی و یا تلقین عدم نقش و تاثیر حضور مردم در تعیین سرنوشت خود و دامن زدن به برخی شایعات بی اساس سعی در تضعیف روحیه افراد برای حضور پرشور در انتخابات دارند كه این موضوع نقش و وظیفه رسانه های داخلی را سنگین تر می كند.

رییس دانشكده علوم و معارف قرآن كریم شهرستان خمین با اشاره به اهمیت نقش رسانه ها در انتخابات گفت: امروزه رسانه های داخلی نقش موثری در اطلاع رسانی صحیح در رابطه با انتخابات می توانند، داشته باشند.

‘حسین رجبیه ‘ بازگویی واقعیت ها و دوری از افراط و تفریط در بیان مسائل را از مهمترین ویژگی های اطلاع رسانی دانست.

استاد جامعه شناسی دانشگاه علمی، كاربردی شهرستان خمین نیز در رابطه با رسالت رسانه های داخلی در برابر توطئه های خارجی در انتخابات بیان كرد: رسانه های داخلی، مهمترین، ابزار رساننده پیام و بیان واقعیات جمهوری اسلامی ایران به گوش جهانیان و خنثی كننده توطئه ها و طرح های دشمنان هستند.

‘مردانی’ ادامه داد: در این روزهای حساس كه رسانه های خارجی از هر حربه ای برای كم رنگ جلوه دادن انتخابات 24 خرداد و حضور مردم استفاده می كنند، نقش رسانه های داخلی پررنگ تر می شود.

استاد حقوق بین الملل دانشكده علوم و معارف قرآن كریم نیز در رابطه با اهداف و نقش رسانه های خارجی در مساله انتخابات افزود: رسانه های خارجی بدنبال یك هدف هستند و آن كم كردن مشاركت مردم در انتخابات و ایجاد یاس و ناامیدی در افراد جامعه است.

اگر كشورهای غربی و استعمارگر در گذشته از طریق اقدامات نظامی، كه در بردارنده هزینه های جانی و مالی و تنفر عمومی برای آنها بود، برای دسترسی به اهداف خود استفاده می كردند، امروزه در عصر ارتباطات و اطلاعات این رسانه ها و غول های خبری هستند كه ماموریت دارند تا بال تغییر تاكتیك و از طریق جنگ نرم و رعملیات روانی همان اهداف را با هزینه كمتر و البته موثرتر محقق سازند.

با علم به این موضوع و در راستای انتخابات ریاست جمهوری در كشور كه رسانه های غربی سعی در متشنج كردن فضای انتخاباتی و دادن اطلاعات بی پایه و اساس می باشند، این رسانه های داخلی هستند كه با اطلاع رسانی دقیق و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر پرهیز از متشنج كردن فضای انتخابات، رسالت خود را برای خنثی نمودن توطئه های دشمن به نحو احسن انجام دهند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.