به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از خبرگزاری برنا ؛ سیدعلی آقازاده در جلسه مرکز توسعه خدمات سرمایه گذاری استان با بیان اینکه تلاش سرمایه گذاران برای حضور در استان به انتفاع آنها و بالا بردن حجم سرمایه گذاری در استان می انجامد، اظهار کرد: در استان مرکزی در حوزه جذب سرمایه گذاری به شدت ناکام بوده‌ایم.

وی حجم یک میلیارد دلاری سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی از ابتدای انقلاب تا امروز را نتیجه ای بسیار نامطلوب برای استان دانست و افزود: جذب این میزان سرمایه گذاری برای یک استان در طول ۴۰ سال به هیچوجه مطلوب نیست.

آقازاده اظهار کرد: حتی جذب ۳۷۵ میلیون دلار سرمایه گذاری در دوره دولت تدبیر و امید نیز عملکرد مطلوبی در این بخش  نیست و به طور کلی در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی عملکرد خوب و قابل دفاعی نداشته ایم.

وی با بیان اینکه در واقع می توان گفت که چراغ مرکز خدمات سرمایه گذاری استان خاموش است، اظهار کرد: برای اینکه این مرکز فعالیت مطلوبی داشته و به رونق اقتصادی برسد باید به محلی برای رفت و آمد سرمایه گذاران تبدیل شود.

آقازاده بر لزوم همکاری بخش خصوصی و تلاش این بخش در راستای توفیق استان در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی تاکید کرد و افزود: یکی از اولویت های من رسیدگی و رفع مشکلات سرمایه گذاری بخش خصوصی است. به همین جهت از این پس یک روز در هفته را باتفاق مدیران دستگاه های اجرایی مربوطه و مسئولان بخش خصوصی در این مرکز حضور خواهیم داشت و پذیرای سرمایه گذاران خواهیم بود تا امور مربوط به آنان از این طریق با سرعت بیشتر پیگیری و مشکلات موجود در مسیر فعالیت آنها رفع شود.

وی با بیان اینکه در این حوزه نیازمند برنامه ریزی و تعریف هدف مشخص هستیم و تحقق هدف تعیین شده با همکاری دولت و بخش خصوصی ممکن خواهد بود، از تمامی مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا با دید مثبت موضوعات مربوط به سرمایه گذاری را بنگرند و بر لزوم هماهنگی و انجام حمایت های لازم در این حوزه تاکید کرد.

آقازاده اظهار کرد: در برخی موارد قانون باید تفسیر شود. گاه قانون از برخی ایرادات برخوردار بوده و منطبق با واقعیت های یک استان یا حتی یک کشور نیست، این مشکل قابل حل است و اگر انسجام داخلی در استان وجود داشته باشد بیش از ۶۰ درصد مشکلات سرمایه گذارانی که می خواهند به استان وارد شوند رفع می‌ شود.

وی با تاکید بر اینکه این عقب افتادگی باید جبران شود و من از موضع نماینده دولت از همه دستگاه های اجرایی می خواهم با دید واقعگرایانه و مبتنی بر رفع مشکل به این حوزه وارد شده و با بخش خصوصی تعامل سازنده و کارساز داشته باشند، افزود: بزرگ‌ترین ضعف استان مرکزی به رغم برخورداری این استان از ظرفیت های صنعتی و غیر صنعتی اینست که نتوانسته در حد شان و جایگاه خود سرمایه گذاران را به خود جذب کند.

وی با بیان اینکه ریسک سرمایه گذاری نیز در کشور ما بالاست و یکی از دلایل آن وجود مشکلات بین دستگاه های دولتی و اجرایی، جزیره ای عمل کردن و عدم برخورداری از نگاه ملی است، افزود: در چنین جلساتی می توان بخش عمده‌ای از این مشکلات را حل کرد.