ضرورت ساماندهی فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بر ضرورت ساماندهی فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای تاکید کرد و گفت: بی توجهی مسئولان به این مسئله مهم خسارات جبران‌ناپذیری را به‌وجود می‌آورد.

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی شامگاه سه شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی، افزود: کنترل و ساماندهی فضای مجازی بر عهده نیروی انتظامی، سپاه روح الله و دستگاه امنیتی است اما برنامه ریزی برای تولید محتوا و همچنین ارتقای سواد رسانه ای مردم وظیفه شورای فرهنگ عمومی است و همه اعضای این شورا باید در این خصوص برنامه های مدون و کارشناسی ارائه کنند.
وی ادامه داد: اعضای شورای فرهنگ عمومی استان به عنوان تصمیم گیران نهایی مسائل فرهنگی استان، باید گام های آگاهانه در ساماندهی فضای مجازی داشته باشند و آسیب شناسی شبکه های اجتماعی را با حساسیت دنبال کنند.
امام جمعه اراک اضافه کرد: مردم مومن و موحد ایران اسلامی نیز باید بدانند که تولید برنامه های مختلف در شبکه های مجازی از سوی غرب در راستای تخریب بنیان خانواده ها است و والدین نسبت به استفاده صحیح از فضای مجازی توجه ویژه داشته باشند.
وی اضافه کرد: در شبکه های اجتماعی بعضی از افراد مغرض با اهداف از پیش تعیین شده و با شیوه های و ناآشنا برای عموم مردم، اقدام به تبلیغات ضد دینی و حمله به اعتقادات مذهبی افراد به خصوص جوانان و نوجوانان می کنند، که با تحقیقات کارشناسان مشخص می شود که این اقدامات با هدف دین زدایی و توهین به مقدسات شکل گرفته است.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: نقض حریم خصوصی افراد، انزوا و دورماندن از محیط های واقعی اجتماعی از دیگر مشکلات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که می طلبد مسئولان بلندپایه فرهنگی کشور به این مشکلات توجه ویژه داشته باشند.
وی بیان کرد: فیلتر کردن فضای مجازی و برخورد سلبی با خاطیان در حال حاضر به نفع جامعه نیست چرا که بسیاری از این افراد بر خلاف میل باطنی به دام شیاطین گرفتار می شوند و برخورد در این خصوص می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.
امام جمعه اراک تاکید کرد: ارتقای سواد رسانه ای در جامعه ابتدا باید از مدیران، مسئولان، اساتید دانشگاه و آموزگاران آغاز و سپس به اقشار مختلف جامعه تعمیم داده شود.
وی افزود: اجرای برنامه ها و ایده پردازی ها باید از سوی همه مدیران و دستگاه های اجرایی عضو شورای فرهنگ عمومی استان در قالب یک قرار گاه ویژه با برخورداری از دبیرخانه ای قدرتمند برای هماهنگی برون دستگاهی انجام شود.
استاندار استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ارتقای سواد رسانه نیازمند پرهیز از بسیاری عادات و رفتارهای گذشته و جایگزین کردن رفتارهای جدید منطبق با فرهنگ اصالت ایرانی و اسلامی است.
سید علی آقازاده افزود: مقوله طرح ارتقای سواد رسانه ای باید به صورت کارشناسی در کارگروهی تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و با تفکیک شرح وظایف دستگاه های اجرایی در نشست بعدی شورای فرهنگ عمومی استان ارائه شود.
وی بیان کرد: مدیریت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به نحوی که اخلاق و فضای روانی جامعه و حریم خصوصی افراد تهدید نشود، ضرورت دارد.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این نهاد انقلابی بر اساس وظایف از پیش تعیین شده خود ساماندهی فضای مجازی با استفاده از ارتقای سواد رسانه ای را در دستور کار خود قرار داده است.
سردار محسن کریمی افزود: آموزش رسانه ای و برخورد قانع کننده با افرادی که در شبکه های مجازی در دام دشمنان گرفتار می شوند رویکرد اصلی سپاه روح الله است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: حفظ اخلاق و وجدان انسانی مورد نظر مردم دنیا و ایران است و همگان نیز از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند بنابراین باید از امکانات این فضا استفاده کرد و تهدیدات آن را فهرست بندی و مردم را از آن ها آگاه کنیم.
محسن شریفی افزود: استفاده افراطی از فضای مجازی سبک زندگی را تحت الشعاع قرار داده است.
تشکیل قرارگاه سواد رسانه ای با حضور نیروی انتظامی، آموزش و پرورش نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، صدا و سیما، اداره کل اطلاعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با مسئولیت سپاه روح الله برای تصمیم سازی و همچنین هماهنگ کننده با دیگر دستگاه های اجرایی از مصوبات این نشست بود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.