آیا پوشش سفیر بلغارستان، طی ملاقات های رسمی در استان مرکزی، رسمی بود؟

خواهشمندم این مطلب را بدون هیچ جانبداری سیاسی مطالعه بفرمایید.
در ابتدایی ترین آموزش های اصول مذاکره بر وجود معانی رفتار و پوشش طرفین در مذاکرات تاکید می شود و طبیعتا با افزایش اهمیت جلسات در سطح روابط دیپلماتیک اهمیت پوشش و رفتار طرفین بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد که حداقل توقع داشتیم در دیدار سفیر بلغارستان توسط مسئولین تشریفات و امور بین الملل استانداری مرکزی این اصول ابتدایی مد نظر قرار گیرد.

safir-bolgharestan0

استفاده از رفتار متقابل در امور دیپلماتیک در تمامی جهان متداول است و حتی توسط وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف و معاون محترم ایشان جناب آقای دکتر عراقچی هم بارها مورد تاکید قرار گرفته است که مثلا در فلان جلسه فلان رفتار مسئول خارجی با رفتاری مشابه پاسخ داده شد که این رفتار هوشمندانه از طرف نماینده ایرانی عزت و هوشمندی ایرانیان را با زبان دیپلماسی بیان می کند و از طرف ایرانی در تمامی جلسات، ملاقات ها و نشست ها انتظار می رود چنین عمل کند. در دیدار اخیر آقای دکتر ولایتی با هیات لبنانی وقتی ایشان با پوشش غیر رسمی در جلسه حاضر می شوند، دکتر ولایتی هم کت خود را در می آورد و نهایتا با تحسین هیات لبنانی مواجه می شود.

safir-bolgharestan4
در دیدار اخیر استاندار مرکزی با سفیر بلغارستان پوشش غیر رسمی ایشان و بی توجهی هیات ایرانی در این خصوص قابل تامل است چرا که معنی لباس غیر رسمی ایشان اعم از کت تک و شلوار کتان و کفش اسپرت نشان از تاکید ایشان روی غیر رسمی بودن دیدارها دارد و طبق عرف دیپلماتیک طرف ایرانی هم می بایست چنین عمل کند که در مذاکرات سطح خود را پایین نیاورد. متاسفانه در این خصوص حرفه ای عمل نشده است و توقع می رود در استانداری مرکزی مشاوری در این خصوص وجود داشته باشد که اگر قرار است رایزنی صورت گیرد و دیدار با متخصصین و دیپلمات های خارجی انجام شود حداقل های عرف دیپلماتیک رعایت شود.

eftetah-nemayeshgah-iralco
البته جناب سفیر در اکثر دیدارهای خود از پوشش رسمی کت و شلوار استفاده کرده اند ولی نمی دانیم چرا سفر به استان مرکزی را غیر رسمی تلقی نموده اند و این کم اهمیت جلوه دادن توسط استاندار و مسئولین استانداری مرکزی مورد توجه قرار نگرفته است.

safir-bolgharestan1

safir-bolgharestan2

safir-bolgharestan3

امیدواریم این نگاه حرفه ای در اینده ای نزدیک حاکم شود که به تمامی وجوه اینگونه دیدارها و بازدید ها منجمله امور تشریفات طبق قواعد دیپلماتیک توجه شود و عزت ایرانیان مورد توجه قرار گیرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.