نماینده مجلس: مصونیت خبرنگار تامین شود

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای تحقق نقش تاثیرگذار رسانه باید هزینه‌های آنرا پرداخت کنیم. اگر نظام این اعتقاد را دارد که رسانه می‌تواند در مسیر رشد و توسعه موثر باشد باید خبرنگار را از حقوق قانونی خود بهره‌مند کند و از آسیب‌‌ها مصونیت به او بدهد، چراکه خبرنگار گاه در شرایطی به تهیه خبر می‌پردازد و به عرصه‌هایی ورود پیدا می‌کند که ممکن است حتی از نظر امنیتی نیز مورد تهدید قرار بگیرد پس باید سازوکارهای حمایتی در خصوص خبرنگار تعریف شود تا خبرنگار بتواند به رسالت خود عمل کند.

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، محمد حسینی در بازدید از این خبرگزاری که به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار صورت گرفت، به تلاش خبرنگاران در شرایط سخت اشاره کرد و افزود: خبرنگاران علیرغم محدودیت‌های بسیار و مشکلات فراوانی که در حیطه این شغل وجود دارد، وظیفه خطیر اطلاع‌رسانی را به انجام می‌رسانند.

وی با اشاره به انتقال اخبار در فضای مجازی که در حال حاضر در کشور شایع شده است، افزود: مردم برای آگاه شدن از اخبار دقیق و درست به اخبار سایت‌های معتبر مراجعه‌ کرده و از رسانه‌های معتبر استفاده و به آنها اعتماد می‌کنند چراکه این اخبار مستند است و در این رسانه‌ها براساس شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌‌ها اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد.

حسینی با بیان اینکه به اعتقاد من حتی پیگیری خبرنگاران اگر به درستی و به صورت مداوم انجام شود از پیگیری دیوان محاسبات هم اثربخش‌تر است، گفت: در دنیا بیشترین فشار را در بحث نظارت رسانه‌ها انجام می‌دهند. اگر یک رییس جمهور یا وزیر در رابطه با یک اتفاقی که در کشور می‌افتد از مردم عذرخواهی می‌کند، این زمینه را رسانه ایجاد کرده است و مسئولان در چنین شرایطی نمی‌توانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

وی از خبرنگاران خواست که موضوع حقوق‌های غیرمتعارف را همچنان پیگیری کنند تا مسئولان مرتبط نیز مجبور به پیگیری تا تعیین تکلیف نهایی باشند، گفت: مردم باید مطالبات‌شان در این موضوع بیان کنند و شرایطی ایجاد شود که اطمینان‌بخشی در خصوص موضوع یاد شده در یک مدت قابل قبول انجام و در روندی درست و منطقی بهترین نتیجه حاصل شود، اگر کار رسانه تنها به ایجاد موجی در کشور خلاصه شود، موثر نخواهد بود.

وی افزود: به اعتقاد من اگر فساد در جامعه کاهش پیدا کند بسیاری از معضلات بیکاری رفع می‌شود چرا که منابع موجود است ولی به شکل دیگری جریان پیدا می‌کند.

حسینی با تاکید بر لزوم بهبود وضعیت خبرنگاران گفت: بسیاری از خبرنگاران درآمدهای بسیار پایینی دارند و بسیاری هم از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند.

وی به مشکل بیمه خبرنگاران به عنوان یکی از مشکلات مهم آنان اشاره کرد و با بیان اینکه این معضل در خصوص برخی دیگر از اقشار جامعه نیز وجود دارد، گفت: در کل یکی از دلایل عدم برخورداری اقشار مختلف جامعه از بیمه به صورت کامل و درست، عدم شناخت کافی از صنعت بیمه است و به همین دلیل کارفرما تصور می‌کند که در خصوص بیمه پول اضافی می‌دهد و طرف مقابل نیز باور نکرده است که در صورت عدم برخورداری از پوشش بیمه‌ای آینده خود را به خطر می‌اندازد.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه پوشش بیمه‌ای در دنیا کامل است، افزود: رشد صنعت بیمه را در کشور شاهد هستیم و عناوین مختلفی از جمله بیمه عمر، بیمه آتش‌سوزی، بیمه جوانان، بیمه پس‌انداز را در این رابطه می‌شنویم، اما کارکردهای آنها همچنان برای افراد مشخص نیست، تنها بیمه‌ای که در حال حاضر مورد توجه مردم قرار دارد بیمه شخص ثالث است که اجباری شده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.