کاهش ۶۱ درصدی بودجه پیشنهادی شهرداری اراک / یتیم کلانشهرها

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از وقایع استان، داستان بودجه شهرداری اراک با باری به هر جهت شدن این بودجه به داستانی تبدیل شده که باز هم نقدها همان نقدهای قدیم باشد و دغدغه‌ها، همان دغدغه‌ها و در این میان، آنچه تغییر کرده تنها رقم بودجه است.
سال گذشته شهرداری اراک لایحه بودجه ۴ هزار و ۸ میلیارد ریالی را تقدیم شورای شهر کرد و در اقدامی عجیب اعضای شورای شهر که شاید در رویای کلانشهری غرق شده بودند این رقم را به هزار ۲۱ میلیارد افزایش داد، افزایشی که هرگز امکان تحقق آن نبود.
اما اکنون شهرداری کلانشهر اراک که گویی تنها یدک کش نام کلان است در اقدامی جالب تر با تجربه محقق نشدن رقم بودجه کلان از آن سوی بام افتاده و بودجه پیشنهادی امسال را نسبت به رقم پیشنهادی سال قبل خود با شیبی خیلی خیلی ملایم حتی خیلی خیلی کمتر از نرخ تورم به ۴ هزار و ۱۰ میلیارد ریال افزایش داده است، تا بار دیگر بر میزان بودجه ای که توانایی تحقق آن را دارد تاکید کند و آب پاکی را بر دستان همه بریزد که توقع افزایش بودجه را نداشته باشند.
اگرچه عموماً در بودجه ریزی شهرداری ها از شیوه بودجه‌ریزی افزایشی بهره می برند و با افزایشی ناچیز نسبت به آنچه در سال گذشته وجود داشته است، اقدام به تدوین بودجه می‌کنند اما شهرداری اراک در افزایش بودجه خود گویی به کلانشهر شدن و یا حداقل رسیدن به کمترین حد کلانشهری نمی اندیشد و حتی در تنظیم بودجه گوشه چشمی به بودجه شهرداری های شهرهای همجوار و یا هم درجه ندارد.
بودجه اراک کمتر از سایر کلانشهر ها
بودجه پیشنهادی ۴۰۱ میلیارد تومانی شهرداری اراک برای سال ۹۵ نه تنها در مقایسه با بودجه پیشنهادی سال ۹۵ کلانشهرهایی چون شیراز با رقم۲ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان، اصفهان با رقم بودجه ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، تبریز با رقم ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان، کرج با رقم پیشنهادی هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بسیار ناچیز است در مقایسه با کلانشهرهایی همجوار چون قم با رقم ۲ هزار و۱۲۰ میلیارد تومان و همدان با رقم بودجه ۶۷۰ میلیارد تومان نیز بسیار اندک است.
افزایشی و کاهش بیش از ۶۰ درصدی بودجه / نه به اون شوریه شوری نه به این بی نمکی
سال گذشته بودجه شهرداری اراک با افزایش بیش از ۶۰ درصدی بودجه از ۴هزار میلیار و ۸ میلیون به هزار و ۲۱ میلیارد تومان از ابتدا در بوته نقد کارشناسان رفت و اکثر آنها بر توهمی بودن بودجه و تحقق غیر ممکن آن اذعان داشتند و البته نیز معتقد بودند که با تلاش و پیگیری شهرداری امکان تحقق این رقم ممکن بود، اکنون نیز شهرداری اراک در روزهای آغازین بهمن ماه بودجه پیشنهادی را تقدیم شورا کرده است که بیش از ۶۰ درصد نسبت به بودجه مصوب سال قبل کاهش دارد که این نکته جای تامل دارد که آیا در تنظیم بودجه شهرداری نمی توانست با نگاهی گشاده تر عمل کرده و بودجه ای در خور شان کلانشهرو حد واسطی بین بودجه محقق نشده و بودجه پیشنهادی تنظیم کند، بگونه ای که به قول معروف نه به اون شوری شور نه به این بی نمکی.
تقدیم لایحه بودجه ۹۵ شهرداری اراک
در جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک لایحه بودجه ۴ هزار و ۱۰ میلیارد ریالی سال ۹۵ شهرداری کلانشهر اراک توسط شهردار به رئیس شورای اسلامی تقدیم شد.
محمد ابراهیم عباسی در این نشست گفت: بودجه پیشنهادی سال ۹۵ شهرداری اراک بر اساس منویات مقام معظم رهبری (مد ظله‌ العالی) در راستای اقتصاد مقاومتی و الزام‌های اسناد بالا دستی، سیاست‌های ابلاغی شورای اسلامی شهر، بخشنامه بودجه سال ۹۵ در زمینه خدمت‌رسانی به مردم تنظیم شده است.
وی اظهار کرد: در تنظیم بودجه پیشنهادی سال ۹۵ با توجه به روند حاکم بر مناسبات اقتصادی و تأثیر بازار مسکن تلاش شده است در پیش‌بینی منابع وابسته به امر ساخت و ساز در شهرداری بازنگری انجام و منابع با کمترین تأثیرپذیری از مقوله ساخت و ساز پیش‌بینی و مورد توجه قرار گیرد.
رویکرد انقباضی از شاخص های بودجه پیشنهادی
وی رویکرد انقباضی در تنظیم بودجه تا تثبیت روند منابع درآمدی، عدم افزایش ردیف‌های هزینه‌ای در حد ممکن به منظور مدیریت هزینه با رویکرد اقتصاد مقاومتی، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام به خصوص تقاطع غیر هم‌سطح، مدیریت منابع آب با حفظ و توسعه فضای سبز با اجرای آبیاری مکانیزه، حفظ و توسعه پارک‌های شهر به منظور تأمین سرانه‌ها و کاهش آلودگی هوا، مراقبت و حفظ ابنیه تاریخی و اجرای پروژه‌های عمرانی با رویکرد افزایشی را از معیارهای بودجه پیشنهادی سال ۹۵ عنوان کرد.
شهردار اراک با اشاره به مبنای پیشنهادی بودجه سال ۹۵ ادامه داد: بودجه سال آتی بالغ بر ۴ هزار و ۱۰ میلیارد ریال از حیث درآمد پیش‌بینی شده است و همین میزان نیز در مصرف هزینه می‌شود.
عباسی اظهار داشت: از مجموع بودجه پیشنهادی سال ۹۵ کلانشهر اراک ۳۵ میلیارد تومان جاری، حدود ۷۰ میلیارد تومان در بخش هزینه‌های شهری و بالغ بر ۲۹۵ میلیارد تومان عمرانی است.
شهردار اراک در ادامه با اشاره به اینکه درآمدهای ناشی از عوارض عمومی شهرداری از ۴ بخش، وصولی توسط سایر موسسات، عوارضی که شهرداری از ساختمان‌ها دریافت می‌کند، عوارض حمل و نقل و عوارض پروانه‌ها کسب و خدمات حاصل می‌شود، گفت: حدود ۵۳ میلیارد تومان معادل ۵۳ درصد درآمد ناشی از عوارض عمومی توسط سایر موسسات کسب می‌شود.

اختصاص بیش از ۷۲ درصد از بودجه سال آینده شهرداری به پروژه‌های عمرانی
وی افزود: از مجموعه بودجه پیشنهادی سال ۹۵ کلانشهر اراک ۹٫۷۹ درصد مربوط به هزینه‌های جاری اداری و ۱۷٫۵۸ درصد هزینه‌های خدمات شهری و ۷۲٫۶۳ درصد در بخش عمرانی است.
از مجموع ۲۹۵ میلیارد تومان بودجه عمرانی شهرداری ۲۱ درصد هزینه برنامه‌ریزی توسعه شهری، ۴۴ درصد برنامه حمل و نقل و بهبود عبور و مرور شهری و ۱۷ درصد نیز برنامه بهبود شهری است.
غلامعباس آجرلو سخنگوی شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز در ادامه نشست در اعتراض به عدم تحقق بودجه هزار و ۲۱ میلیارد تومانی شهرداری در سال جاری گفت: اعضای شورا و شهرداری باید پاسخی مستند و مستدل در مورد عدم تحقق این بودجه به مردم ارائه دهند.
وی بیان کرد: اعضای شورا و مجموعه شهرداری در رفع معایب و موانع تحقق بودجه سال جاری تلاش چندانی نکردند.
کاظمی، عضو دیگر شورا نیز در اعتراض به رقم بودجه پیشنهادی کنونی گفت: رقم بودجه پیشنهادی در شأن کلانشهر اراک نیست و شهرداری در تنظیم بودجه باید با دید کلانشهری بودجه را تنظیم کند.
وی با تاکید بر اینکه : بودجه پیشنهادی مدیریت شهری اراک برای سال آتی قابل قبول نیست و با آن هیچ کار مثبتی نمی توان انجام داد و وضعیت خوبی برای توسعه شهری انتظار نمی رود، بر ضرورت پیگیری شهرداری در وصول مطالبات خود از دستگاه‌ها و جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ به عنوان منابع درآمدی تاکید کرد.
یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک در این نشست گفت: بودجه پیشنهادی شهرداری اراک برای سال آینده به موقع تحویل شورای اسلامی شد که این جای تقدیر داد اما این بودجه بیشتر در راستای وابستگی به دولت تنظیم شده است.
مسعود آبائی هزاوه افزود: در بحث کلیت این بودجه باید بسیار کار شود و مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی که از خواسته های رهبر معظم انقلاب است باید در این بودجه برجسته شود.
تصویب دفترچه تعرفه عوارض شهرداری با کمترین تغییرات
در ادامه این نشست نیز محمد شریفی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک در تشریح بندهای دفترچه تعرفه عوارض سال ۹۵ شهرداری گفت: تعرفه عوارض سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ تغییر چندانی نداشته است.
وی اظهار کرد: در بندهای مربوط به ساخت و ساز هیچ تغییری با توجه به بحث رکود بازار مسکن صورت نگرفته و در برخی از بندها نیز برای سهولت و تسریع در ساخت و سازها تعرفه عوارض کاهش نیز داشته است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: در تعرفه سال ۹۵ به منظور نوسازی در مناطق بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و همچنین ساخت مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری در مناطق حاشیه‌ای شهر به منظور تشویق سرمایه‌گذاران ۵۰ درصد تخفیف در عوارض در نظر گرفته شده است.
شریفی ادامه داد: تنها در عوارض وسایل نقلیه موتوری، ماشین‌های سنگین و کشتارگاه‌ها کمتر از ۵ درصد افزایش تعرفه پیش‌بینی شده است.
گفتنی است، در این نشست تعرفه عوارض شهرداری سال ۹۵ با اکثریت آرا تصویب و صحبت‌الله فاضلی به دلیل استعفای مسعود آبایی از ریاست کمیسیون خدمات شهری با ۱۰ رأی موافق به ریاست این کمیسیون انتخاب شد.
لازم به ذکر است، بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری از هفته آینده در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی و املاک شورای اسلامی کلان‌شهر اراک قرار می‌گیرد و پس از تصویب در صحن رسمی به منظور اجرا به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. حسین گفت:

    متاسفانه وضعیت فعلی شهرداری اراک دسپخت مدیریت نابخردانه جناب اقای […] است

  2. صادق گفت:

    متاسفانه همیشه دنبال مقصر هستیم ولی از نظر من یک شهروند اراکی تا وقتی مردم اراک خودشان نخواهند شهر پیشرفت کند و در پی از بین بردن مقامات باشند در همین مسیری که به ناکجا آباد ختم خواهد شد دست و پا می زنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.