شهرداری‌ها سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌ها را پرداخت کنند

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، محمد اله‌یاری فومنی ظهر پنجشنبه در مراسم هفته کتاب و کتابخوانی در ساوه اظهار داشت: مسئولان باید توجه ویژه‌ای در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌ و کتابخوانی داشته باشند و اعتبارات ضریب نفوذ فضای کتابخانه‌ای در کشور افزایش یابد.

وی افزود: کتابخانه‌ها جایگاهی برای ترویج فرهنگ عمومی و کتابخوانی هستند که برای توسعه و فراگیر شدن این پایگاه‌ها بایستی راه‌های دسترسی به آنها آماده و در اختیار عموم قرار گیرد، یکی از مصادیق آن برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به صورت استانی و ماهانه است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اعتیارات کتابخانه‌ها گفت: ۱۰۰ طرح کتابخانه‌های کشور به دلیل کمبود اعتبارات عمرانی نیمه تمام مانده است که با تخصیص به موقع اعتبارات ضریب نفوذ فضای کتابخانه‌ای در کشور افزایش می یابد.

اله‌یاری با تاکید بر بررسی چرایی عدم تمایل مردم به کتابخوانی عنوان کرد: مردم به دنبال مسائل اقتصادی و معیشتی خود هستند و اگر نیازشان به خوبی مرتفع شود مسائل فرهنگی نیز در اولویت قرار می‌گیرد، تجهیزات به دو بخش سخت افزار و تامین کتاب مربوط می شود که تلاش می شود کتاب‌هایی در کشور منتشر می‌شود در کتابخانه ها در اختیار قرار بگیرد، با تجهیز کردن کتابخانه‌ها می‌توانیم مردم را به کتابخوانی ترغیب کنیم.

وی ادامه داد: حضور سال‌های قبل نهاد کتابخانه‌ها در نمایشگاه کتاب تهران به منظور استفاده از این موقعیت به منظور افزایش تعداد اعضاء بود اما این اتفاق به صورت ملموس مشاهده نشد، بنابراین تصمیم گرفته شد تا هزینه حضور در نمایشگاه کتاب که مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان است، صرف خرید کتاب برای کتابخانه‌های عمومی کشور شود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به فضاهای مجازی بیان داشت: هر چند فضای مجازی امروزه در دسترس افراد قرار دارد اما این فضا می‌تواند به گسترش فرهنگ مطالعه کمک کند، دیجیتال سازی کتب یکی دیگر از سیاست‌های نهاد کتابخانه‌ها است و در حوزه دیجیتال قرار نیست با فضای دیجیتال مقابله کنیم و باید به صورت همسان برای همه فرصت مطالعه را فراهم کنیم.

اله یاری تصریح کرد: یکی از افتخارات کتابخانه‌ها تخصیص سهم نیم درصدی مشارکت شهرداری توسط مجلس شورای اسلامی است، که با پیگیری‌های شهرداران مناطق مختلف به‌منظور تحقق سهم نیم درصد کتابخانه ها انتظار می‌رود تا پایان امسال وضعیت کتاب و کتابخوانی متحول شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.