آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به تالاب کویری میقان اراک

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی ، مهرداد حاجی حسینی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به آغاز فصل کوچ پرندگان گفت: هر سال در شش ماه دوم سال و از اواسط مهرماه، با تغییر شرایط آب و هوایی، زیستگاه‌ها و تالاب‌های این استان صحنه حضور تدریجی دسته‌های کوچک و بزرگ پرنده‌های مهاجر در گونه‌های مختلف است.

وی با اشاره به ورود اولین گروه درناهای خاکستری به تالاب می‌قان افزود: سالانه حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار پرنده مهاجر وارد تالاب می‌قان اراک می‌شود که از این تعداد ۱۲ تا ۱۵ هزار پرنده از گونه درنای خاکستری است.

حاج حسینی گفت: این پرندگان تا بارش نخستین برف سنگین در زیستگاه‌ها و تالاب‌های استان می‌مانند و پس از آن به سمت مناطق جنوبی گرمسیری و شمال آفریقا پرواز می‌کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی متذکر شد: پرندگان مهاجر در مسیر بازگشت کوچ خود در اواخر زمستان و اوایل بهار دوباره از مناطق گرمسیری جنوبی سفر کوتاهی به تالاب‌ها و زیستگاه‌های استان مرکزی دارند و سپس راهی زادگاه اصلی خود در سیبری می‌شوند.

حاج حسینی با اشاره به منطقه شکارممنوع تالاب می‌قان تصریح کرد: با آغاز کوچ پرندگان مهاجر به تالاب‌ها و زیستگاه‌های استان، گشت‌های حفاظتی در این مناطق به منظور حفاظت بیشتر از پرندگان و جلوگیری از شکار آن‌ها افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه تالاب می‌قان اراک بخشی از کریدور اصلی مهاجرت پرندگان در کشور است که به دلیل مساعد بودن شرایط زیستگاهی میزبان تعداد زیادی از این پرندگان برای پاییزگذرانی است افزود: تالاب می‌قان اراک جزء ۱۰۵ منطقه مهم برای پرندگان کشور است و یکی از مرتفع‌ترین شوره زارهای ایران است که میانگین ارتفاع آن از سطح دریا به یکهزار و ۷۰۰ متر می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: حفظ این تالاب به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دخالت‌های انسانی و برداشت‌های معدنی از این تالاب می‌تواند حیات پرندگان را به خطر اندازد.

حاج حسینی از مردم خواست میزبانان خوبی برای پرندگان مهاجر باشند و در حفاظت و حراست از آن‌ها تلاش کنند تا با آرامش مدتی را در این تالاب سپری کنند ودر صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا شکار این پرندگان مراتب را به شماره ۱۵۴۰ اطلاع دهند.

تالاب می‌قان اراک زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می‌شوند.

کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواسیل، اردک سبز از جمله از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

درنای خاکستری از گونه‌های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب می‌قان هر ساله با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه است.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون‌های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد، این تالاب در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد شده که حوضه آبی آن از منابع مقطعی منطقه تغذیه می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.