برگزاری مراسم بزرگداشت پدر موسیقی اراک

به گزارش اخبار روزانه استان مرکزی و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –  مرکزی-  در ابتدای این مراسم رحمت‌الله کرمی معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی ضمن محکوم کردن عملکرد آل سعود در فاجعه منا گفت: هنر تجلی گر اندیشه هنرمند است  و ارزش هنرمند از هنر والاتراست .

کرمی هنر را تجلی‌گاه اندیشه توصیف کرد و گفت: اگر اندیشه‌ای به وسیله هنر متبلور نشود خود به خود از صحنه محو می‌شود. هنر ابزاری است که به کمک اندیشه می‌آید تا اندیشه به مدد آن ماندگار و اثربخش باشد و جاری شود.

وی اضافه کرد: قرآن از دو منظر به موسیقی نزدیک است، یکی وجود آهنگ موسیقایی در قرآن و دیگری روح موسیقی است که در بطن آیات نهفته است.

وی گفت: اشکال مختلف هنر همچون موسیقی،  خوش نویسی، هنرهای تجسمی و … رسالتی جز به آرامش رساندن انسان ندارند.

وی ارزش هنر را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: ارزش هنرمند از هنر والاتر است مخصوصا اگر هنرمند متعهد باشد و بتواند هنرش را خالصانه  در خدمت جامعه‌اش قراردهد  و قطعا نتیجه این عمل برای هنرمند جز باقی ماندن نام نیک و افتخار برای آیندگان نخواهد بود که خوشبختانه ما هنرمندانی از این دسته کم نداریم و یکی از آنها استاد غلامعلی داوری است که مراسم امروز در گرامیداشت وی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم علیرضا داوری فرزند استاد با قرائت یک بیانیه خانوادگی به خوش آمدگویی مهمانان پرداخت.

همچنین در این مراسم سید رضا میری شاعر  پیشکسوت و دوست دیرین استاد داوری به بیان شعری در وصف هنر استاد داوری پرداخت و در ادامه کاوه داوری  نوه و شاگرد استاد داوری به نواختن  ویلون در قطعه ماهور پرداخت.

به گزارش ایسنا، استاد حمید اشتری سازنده انواع  ساز و نوازنده سنتور در استان مرکزی نیز ضمن بیان خاطراتی از استاد داوری  بیوگرافی این استاد بزرگ را قرائت کرد.

اشتری گفت: استاد داوری متولد ۱۳۱۱ خورشیدی در سربند اراک است و در عنفوان نوجوانی نواختن را  با نی و نی‌لبک آغاز کرد و در ۱۶ سالگی به صورت خودآموز ویلون را فرا گرفت، سپس نزد استاد شبیری خواندن نت و نحوه صحیح نواختن را آموخت.

وی اضافه کرد: استاد داوری با توجه به عشق وافری که به نوازندگی داشت به دیدار هر استاد نوازنده ای که امکان درس گرفتن از او فراهم می‌شد  می‌رفت که استاد بهارلو، استاد منصور معارفی، استاد مسعود معارفی، استاد مل‌کزاده و استاد رضا اتابکی از جمله این اساتید هستند.

این سازنده ساز در ادامه گفت: استاد داوری از سال ۵۳ در اداره فرهنگ و هنر اراک کار تدریس ویلون و در مواردی آوازهای ایرانی را برعهده گرفت و همزمان عضو انجمن موسیقی این اداره نیز بود. استاد بعد از انقلاب این فعالیت را در خانه تا اوایل دهه ۸۰ ادامه داد.

وی گفت: استاد در اولین گردهمایی انجمن موسیقی در بخش تقدیر از پیشکسوتان در سال۱۳۹۰ شرکت کرد و یکی از ساخته های خود را نواخت، وی ۱۰ آهنگ در فرم پیش درآمد در تصنیف ساخت.

وی با بیان علت قطع تدریس استاد گفت: تا سال گذشته هم استاد با در آغوش گرفتن ساز خود دیگران را از هنر خود بهره‌مند می‌ساخت ولی کم‌بینایی استاد باعث قطع تدریس و کسالت استاد موجب قطع نواختن ساز توسط ایشان شد.

وی اضافه کرد: با توجه به حافظه خوب استاد داوری  در گذشته و حال می‌توان ایشان را دایره‌المعارف  موسیقی استان نامید چراکه چگونگی و احوال  اهالی موسیقی ، نوازندگان و هنرمندان در ۷۰ سال اخیر استان مرکزی را به خوبی به خاطر دارد.

اشتری در پایان عشق را رمز استمرار فعالیت های استاد در ۵۰ سال گذشته  دانست و گفت: منزل استاد از دیرباز خانه دوم هنرمندان استان  مرکزی بوده و وی با صبر و دقت و عشقی که در وجود خود دارد این هنر را در قلب شاگردان خود جاری می‌کند.

در این مراسم شاگرد آواز استاد داوری، غلامعلی نوری با همراهی استاد رضا ربیعی رئیس انجمن موسیقی استان مرکزی  به اجرای یکی از ساخته های استاد پرداخت. همچنین گروه نکیسا متشکل از موسفیدان استان مرکزی و گروه فغان به اجرای موسیقی در این مراسم پرداختند.

به گزارش ایسنا، به مناسبت نکوداشت استاد غلامعلی داوری با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد و فرهنگسرای آیینه تمبر یاد بود استاد رونمایی شد، همچنین لوح یادبودی از طرف اداره کل فرهنگ و هنر با امضای مدیر کل فرهنگ و هنر استان مرکزی تقدیم استاد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.