پروژه فردین‌پور اراک۵ساله شد

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از مهر، محله فردین پور یکی از مناطق مرکزی شهر اراک است که کمتر از ۲۰۰متر با بازار تاریخی اراک و دیگر نقاط اصلی و مرکزی شهر فاصله دارد. یکی از پرترددترین مناطق شهر که طرح تعریض آن نیز برای جلوگیری و کنترل همین ترافیک صورت گرفته است.

اما متاسفانه تخریب نا تمام بافت تاریخی و خانه های قدیمی این منطقه برای تعریض خیابان، چهره زشتی را برای این منطقه رقم زده و بلاتکلیفی میان سنت و مدرنیته شدیدا به چشم می خورد. زمانی این خیابان به عنوان یک منطقه قدیمی با کوچه پس کوچه های باریک برای مردم ساکن منطقه به عنوان بافت سنتی پذیرفته شده بود، اما در حال حاضر تنها چیزی که از نگاه به این خیابان دستگیرمان می شود تعارض میان بافت تاریخی و بافت جدید و عدم پایان یافتن این طرح نه چندان بزرگ، پس از پنج سال است.

طرح تعریض این خیابان که در حد فاصل خیابان شیخ فضل اله نوری (دروازه شهرجرد) و خیابان ادبجو قرار دارد، به عنوان نخستین طرح نوسازی بافت فرسوده در اراک، از سال ۸۹ با هدف کاهش ترافیک در منطقه در دستور کار شهرداری قرار گرفت و برای تملک هر چه سریعتر املاک واقع در این محور و جلوگیری از هدر رفت بودجه، مدیریت تملک پروژه شهید فردین پور به سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری و شرکت عمران و مسکن سازان استان مرکزی واگذار شد. هزینه اجرای این طرح تاکنون ۱۷۰ میلیار ریال بوده است که برابر مصوبات، از اعتبار فروش اوراق مشارکت تأمین شده است.

اما طولانی شدن اجرای طرح تعریض خیابان مذکور و محقق نشدن اهداف این طرح به طور کامل تا این برهه از زمان مشکلات زیادی را برای مردم ساکن در این محله به وجود آورده است.

خیابان فردین پور اراک

تعریض خیابان مشکلات جدید ایجاد کرده است

یکی از کاسبان این خیابان با ابراز نارضایتی از وضعیت موجود به خبرنگار مهر گفت: پنج سال از طرح تعریض این خیابان می گذرد و همچنان ساکنان خیابان مشکلات زیادی دارند.

 وی از جمله دلایل و موانع اصلی که سد راه اتمام طرح مذکور شده است را مخالفت چند واحد مسکونی با فروش ملکشان با قیمت های پیشنهادی شهرداری عنوان کرد.

ابراهیمی اظهار داشت: مشکل دیگر، خانه هایی است که هنوز با نماهای کهنه و رنگ و رو رفته شان در وسط خیابان خودنمایی می کنند یا خانه هایی که تخریب شده اما آثار تخریب آنها هنوز از خیابان پاکسازی نشده است.

مشکل دیگری که این فرد ساکن در خیابان شهید فردین پور اراک به آن اشاره کرد، ویرانه های به جامانده از تخریب است که به گفته وی به مکانی امن به ویژه در ساعات پایانی شب برای معتادان و اهالی غیربومی این محل تبدیل شده است.

خیابان فردین پور اراک

مخروبه های بافت قدیمی زیبنده یک خیابان واقع در مرکز شهر نیست

امیری، یکی دیگر از ساکنان خیابان شهید فردین پور که منزل مسکونیش چند متری عقب نشینی داشته است، با اظهار گله مندی از شرایط موجود در این منطقه اظهار داشت: ظاهرا بازسازی قسمتی از خیابان بر عهده بافت تاریخی است در همین قسمت دیوارها و نماهای ناهمگون و نامناسب و بعضا با پوشش کاشی کاری هایی که از ساختمان های قدیمی محله به جامانده است، چشم رهگذران و ساکنان منطقه را آزار می دهد و زیبنده یکی از مناطق مرکزی و پر رفت و آمد شهر اراک نیست.

این خیابان در حال حاضر یک خیابان بسته محسوب می شود و هنوز به اهدافی که برایش تعریف شده نرسیده است اما به محلی مناسب برای موتورسواران به عنوان پیست موتور سواری و ایجاد خطر برای ساکنان منطقه تبدیل شده است این شهروند اراکی ادامه داد: در بخشی از خیابان مردم هنوز در پیاده روهای خاکی رفت و آمد می کنند و عملیات فضای سبز و سنگفرش پیاده رو انجام نشده است.

وی همچنین در صحبت های خود به چند واحد مسکونی اشاره کرد که هنوز پس از چند سال قیمت های پیشنهادی شهرداری را برای فروش ملکشان نپذیرفته و سهم زیادی در مشکلات به وجود آمده در این خیابان دارند.

امیری گفت: این خیابان در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که ذکر شد یک خیابان بسته محسوب می شود که هنوز به اهدافی که برایش تعریف شده نرسیده است اما به محلی مناسب برای موتور سوارانی تبدیل شده است که هر روز از این خیابان به عنوان پیست موتور سواری استفاده می کنند و چندین بار باعث بروز تصادفاتی نیز در این منطقه شده اند.

این شهروند ساکن خیابان فردین پور مسجد نیم ساخته خیابان را نشان می دهد و می گوید: شهرداری مقرر است بالغ بر ۶۰ میلیون تومان، بابت ساخت این مسجد بپردازد اما هنوز مبلغی پرداخت نشده و مسجد تا همین مرحله از ساخت نیز با کمک اهالی پیشرفت داشته است.

خیابان فردین پور اراک

اجرای خدمات مورد نیاز در طرح تعریض خیابان فردین پور به کندی پیش می رود

ناصر عسگری، معاون خدمات شهری شهرداری اراک در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اقدامات و خدمات مورد نیاز در طرح تعریض خیابان فردین پور متاسفانه به کندی پیش می رود.

وی اظهار داشت: در بخشی از این منطقه، امور خدماتی همچون فضای سبز، جدول گذاری و آسفالت انجام شده و در بخش دیگر آن به دلیل کارهای زیر بنایی و عملیات کنده کاری و همچنین عدم اقدام برخی مالکین برای عقب نشینی ملک خود، نمی توان اقداماتی همچون جدول گذاری و سنگفرش پیاده رو که جزو آخرین مراحل احداث خیابان است را انجام داد.

در مورد وجود نماهای ناهمگون باقیمانده از خانه های قبلی و سایر مشکلات بصری این خیابان، مکاتباتی با سازمان زیباسازی شهرداری اراک صورت گرفته است و جزو برنامه این سازمان در ماه های آتی استحجت اله صادقی، معاون بافت تاریخی شهرداری اراک نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در قسمت مربوطه این خیابان با بافت تاریخی، مساله تملک و عقب نشینی، پیاده رو سازی و جدول گذاری انجام شده است.

وی تصریح کرد: در مورد وجود نماهای ناهمگون باقیمانده از خانه های قبلی و سایر مشکلات بصری این خیابان نیز، مکاتباتی با سازمان زیباسازی شهرداری اراک صورت گرفته است و جزو برنامه این سازمان در ماه های آتی است.

فاطمه عسگری، مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهرداری اراک در گفتگو با خبرنگار مهر در زمینه اقدام برای رفع آثار مخروبه های قدیمی از دیوارهای خیابان فردین پور و اجرای پروژه زیباسازی این خیابان گفت: در این زمینه تاکنون هیچ ابلاغی به دست سازمان زیباسازی شهرداری اراک نرسیده است.

وی اظهار داشت: طبیعتا در تعامل با بافت تاریخی شهرداری، زیباسازی در و دیوار شهر از وظایف سازمان زیباسازی است و در صورتی که انجام این امر مصوب شود، برای رفع مشکلات دیوارهای این خیابان اقدام خواهد شد.

خیابان فردین پور اراک

در صورت عدم همکاری مالکان باقیمانده، عملیات عقب نشینی با حکم قضایی انجام می شود

علیرضا نور بهشت، رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اراک در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد چند واحد مسکونی در این خیابان که تا به حال حاضر به فروش و عقب نشینی از سرحدهای ملک خود نشده اند، اظهار داشت: طی این چند سال با صاحبان این املاک بارها صحبت شده ولی متاسفانه آن ها قیمت هایی بسیار بالاتر از سایر ساکنان این خیابان درخواست کرده اند.

درصدد هستیم تا با تملک زمین های ذکر شده عملیات عمرانی این خیابان تا پایان سال جاری به اتمام برسدوی اظهار داشت: به این مالکان فرصت های قانونی برای واگذاری حدود تصویب شده داده شده و در صورت بیان دلیل و آوردن عسر و حرج در تاخیر واگذاری این حدود، باز هم به آن ها فرصت کوتاهی داده خواهد شد، اما در صورت عدم همکاری آنان، وجوه مربوط به تملک این سرحدات به حساب دادگستری استان ریخته خواهد شد تا این کار با حکم قضایی صورت پذیرد.

نوربهشت در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که آیا طرح تعریض این خیابان در سال جاری به پایان می رسد، گفت: درصدد هستیم تا با تملک زمین های ذکر شده عملیات عمرانی این خیابان تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

در این گزارش تلاش کردیم نظر مسئولان شرکت عمران و مسکن سازان استان مرکزی که از متولیان پروژه تعریض خیابان فردین پور اراک محسوب می شود را هم در خصوص پیشرفت کند این پروژه جویا شویم که حاضر به پاسخگویی نشدند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.