زندوکیلی: طرح جامع کلانشهر اراک ۶۰ درصد پیشرفت مطالعاتی دارد

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از خبرگزاری پانا، مهدی زندیه وکیلی در جلسه کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان مرکزی در خصوص طرح جامع کلانشهر اراک، افزود: کار مطالعاتی این طرح تا پایان شهریور ماه امسال تکمیل می شود و پس از ارسال به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اخذ تأییدیه، وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مراحل اجرایی طرح جامع کلانشهر اراک باید تا سال ۱۴۰۵ به پایان برسد، ادامه داد: هم اکنون جمعیت کلانشهر اراک با احتساب مناطق سنجان و کرهرود در ۴۰۰۰ هکتار زمین قرار دارند، اما با توجه به اینکه در طرح جامع کلانشهر اراک، جمعیت این کلانشهر در کانون عرصه ۶۲۰۰ هکتار زمین در نظر گرفته شده است، بر اساس این طرح همه زمین هایی که تا اکنون بلا استفاده مانده اند، مسکونی می شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اجرای طرح قطار سبک شهری در اراک، در شورای عالی ترافیک کشور تصویب شد.

زندیه وکیلی تصریح کرد: طرح قطار سبک شهری تنها در کلانشهرهایی که جمعیت آن ها از یک میلیون نفر تجاوز کند اجرا می شود، اما کلانشهر اراک با جمعیتی حدود ۷۰۰ هزار نفر به دلیل آلایندگی ناشی از شرکت های صنعتی، مجاز به برخورداری از اعتبارات مصوب ملی برای استقرار تأسیسات قطار سبک شهری شد.

وی بیان کرد: طرح قطار سبک شهری اراک بهمن ماه سال گذشته با اعتراض سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور مواجه شد، اما در جلسه شورای عالی ترافیک کشور که اول اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار شد با تلاش استانداری مرکزی و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست کشور، این طرح برای بار دوم مورد تأیید اعضای این شورا قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در پایان تأکید کرد: طرح قطار سبک شهری کلانشهر اراک هم اکنون برای انجام عملیات مکان سنجی در اختیار مشاوران خبره شهرسازی و معماری کشور قرار گرفته است که پس از انجام این امر مهم، بلافاصله عملیات ساخت و استقرار تأسیسات آن انجام می شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. اراکی گفت:

  از سازمان محیط زیست متشکریم ازاستانداری مرکزی متشکریم…والبته منتظر عملی شدن وعده ها هستیم انتخابات سخت نزدیک است

 2. اراکی گفت:

  از سازمان محیط زیست متشکریم ازاستانداری مرکزی متشکریم…والبته منتظر عملی شدن وعده ها هستیم انتخابات سخت نزدیک است و همه منتظرعملی شدن وعده ها هستیم

 3. Saeid گفت:

  خیلی ممنون از زحمات بی دریغ استانداری مرکزی و سازمان حفاظت محیط زیست همینطور از سایر مسؤولین محترم که در عملی شدن این طرح عمرانی تلاش میکند و به فکر مردم این کلانشهر هستند…به عنوان یک جوان که تو این شهر ساکن هستم و هر روزه تردد دارم در سطح شهر و میزان آلاینده ها را به وضوح میبینم خواستار بررسی و اقدام هر چه سرررریع تر در ساخت این پروژه را خواهان هستم
  متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.