کم کاری فرهنگی / اعتراف شورای شهر

سال ۹۳، سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی بود. سالی که در کنار تمام ابعاد مهمش ، فرهنگ جایگاه ویژه ای در آن داشت. با این وجود به نظر می رسد با تمام اهمیت و خاص بودن شعار امسال برخی از ارگان ها در این خصوص کوتاهی کرده و فقط در قالب شعار با آن همراه بودند، یکی از این نهادها شورای اسلامی شهر اراک بود.
شورای شهر به طور ویژه کمیسیونی دارد که به بررسی مسائل فرهنگی شهرداری در قالب طرح های پیشنهادی می پردازد و همچنین کار نظارت بر برنامه های فرهنگی و هنری شهرداری را بر عهده دارد. اما به نظر می رسد که این بخش نتوانسته هنوز تعریف درستی از فرهنگ و مسئله چند بُعدی و همچنین تاثیر عمیق آن در ارتقا سطح آموزش شهروندی و فرهنگ شهری داشته باشد.
شاید دلیل اصلی این باشد که شورا در بررسی طرح ها کمتر از کارشناسان فرهنگی و هنرمندان استفاده نکرده است. از آنجاییکه خود اعضای شورا نیز به طور ویژه تخصصی در این بخش ندارند قطعا خیلی نمی توانند بر جوانب مختلف یک طرح و نقاط قوت و ضعف آن اشراف داشته باشند.
سال اقتصاد و فرهنگ در حالی به پایان خود نزدیک می شود که امسال شهرداری و شورای شهر اراک در هیچ جشنواره فرهنگی هنری مشارکت نداشتند، در زمینه نقاشی های شهری نیز دیوارها بدست افراد کم تجربه سپرده شده ، مبلمان شهری هنوز نازیباست و حتی برنامه های ورزش همگانی فقط در قالب چند همایش پیاده روی خلاصه شده است و …
هرچند بررسی و نقد همه جانبه این عملکرد نیاز به فرصت بیشتر و سخن با مدیران شهرداری و اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر دارد ولی در ادامه بخشی از صحبت های رییس و یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر آمده است که تا حدودی نشان از وخیم بودن اوضاع در این بخش دارد.
اطلاع از مطالبات فرهنگی برعهده شهرداری است
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک گفت: اطلاع از مطالبات فرهنگی و خواسته های هنرمندان شهر بر عهده شهرداری است، زیرا شهرداری در این بخش برنامه ریز و عامل است.
اشرف بهادری افزود: در واقع شورای شهر نقش بررسی برنامه های شهرداری و نظارت بر آن را دارد، پس شهرداری برنامه خود را می دهد و ما در قالب طرح آن را با نگاه تخصصی بررسی و در نهایت با رأی گیری به تصویب می رسانیم البته ممکن است طرحی با اکثریت آرا رد شود.
وی ادامه داد: برنامه های کمیسیون فرهنگی شورای شهر در قالب و چارچوب خاصی تدوین شده است و باید از زوایا مختلف به آن احاطه داشت و بودجه باید در راستای اجرایی شدن آن مصوب شود.
بهادری بیان کرد: توسعه ورزش همگانی و عمومی وظیفه قانونی شهرداری و شورای شهر است و همین طور در خصوص پرداخت به ابنیه تاریخی و گردشگری، تحکیم بنیان خانواده ، سلامت جسم و روان باید شهرداری برنامه دهد و بودجه بگذارد.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: ما از شهرداری خواستیم در برنامه های خود از هنرمندان بومی استفاده کند مثلا همین المان های نوروزی با کمک هنرمندان تجسمی شهر صورت گیرد.
بهادری تصریح کرد: البته همیشه برگ برنده با ما نیست من به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی گاه با طرح هایی مخالف بوده ام ولی از آنجا که شورا محل تضارب آراست با وجود همه کاستی ها یکی طرح تصویب شده و بودجه گرفته است.
در ورزش همگانی کم کاری شده
وی با بیان اینکه ما به دنبال سرمایه گذاری در بخش وسیع فرهنگی هستیم، اظهار کرد: این رویکرد اصلی کمیسیون فرهنگی است اما همیشه این اتفاق نمی افتد، من هنوز به این اعتراض دارم که شهرداری در قالب ورزش ۱۰ میلیارد بودجه را در سنوات گذشته هزینه تیم فوتبالی کرد که هرگز نتیجه نداد، آن وقت در ورزش همگانی و کارهای زیرساختی که وظیفه ماست کم کاری شد.
بهادری ادامه داد: حتی در همین اواخر ما نامه ای داشتیم از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد که بودجه هنری به صورت موردی هزینه نشود و با تعامل با ارشاد برای فرهنگ و هنر شهر هزینه شود اما باز هم در اوج مخالفتِ یک مورد حمایت مالی موردی با مبلغ نسبتا چشمگیری داشتیم.
ما بیشتر دنبال کارهای حاشیه ای رفته ایم
یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز گفت: در بحث فرهنگی سرفصل هایی که مرتبط با ماموریت شهرداری است کمتر اتفاق افتاده است و در زمینه بخش هایی چون فرهنگ ترافیک، پسماند و جمع آوری زباله کار اساسی نشده و هیچ نمودی در شهر نداشته است.
مسعود آبایی افزود: شاید دلیل اصلی این باشد که ما بیشتر دنبال کارهای حاشیه ای رفته ایم، مانند ازدواج و طلاق که بیشتر بر عهده بهزیستی است تا شهرداری. وی با بیان اینکه اصولا کارهای فرهنگی شهرداری و شورا آنقدر کم بوه که بروز و تاثیری بر مردم نداشته، افزود: ما باید سعی کنیم زمینه کارهای فرهنگی را گسترده تر کنیم قطعا مراسم فرهنگی فقط به پیاده روی یا ورزش همگانی آن هم در یکی دو پارکِ بخصوص خلاصه نمی شود.
آبایی گفت: در تمام برنامه های فرهنگی ما جای خالی هنرمندان بومی و حتی بازی های محلی و بومی مشهود است.
ارتباط کم شورا با گروه های فرهنگی و هنری
وی ادامه داد: یکی از اشکالات به خود شورای شهر برمی گردد ما ارتباط کمی با گروه های فرهنگی و هنری داریم، شاید اعضای شورا غیر از یکی دو هنرمند آن هم پیشکسوت دیگر هنرمندان را نشناسند و حتی نشستی هم با آن ها نداشته اند.
آبایی گفت: ما باید هم اکنون در هر منطقه شهرداری یک فرهنگسرا داشته باشیم تا محلی برای حضور هنرمندان و علاقمندان به هنر و انجام برنامه های فرهنگی باشد ولی تنها فرهنگسرای شهرداری نیز خیلی فعال نیست. وی ادامه داد: سرای محله نیز از جمله برنامه هایی است که باید در محله های شهر اجرایی شود ولی تا کنون در این خصوص اتفاقی نیفتاده است. عضو شورای شهر اراک ادامه داد: ما پیشنهادهایی مبنی بر استفاده از هنرمندان بومی و تقدیر از شخصیت ملی و مذهبی شهر داریم ولی عملی نشده است در واقع مصوبه های خوب بسیارند ولی در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.
آبایی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی زمانی رفع می شود که عمل بیاید و جای شعار را بگیرد، تصریح کرد: باید دید که رییس کمیسیون فرهنگی در این چند سال که دارای این سمت است چه خروجی داشته ؟ و چقدر در زمینه زیرساختی فرهنگ و هنر موفق بوده است.
وی ادامه داد: متاسفانه سیاست گذاری کلان هنوز برای شورای شهر آنقدر جدی نبوده است که چشم انداز فرهنگی شهر را تدوین و با صاحبان آن تعامل و نشست داشته باشد و برنامه های خود را در قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارایه دهد.

منبع : هفته نامه وقایع استان

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.