مدیریت پسماند در شهرستان آشتیان مغفول مانده است

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، مجید میراکبری ظهر امروز در پنجمین جلسه ارزیابی آمایش زیستی شهرستان‌های استان‌مرکزی با اشاره به اینکه انسان در توسعه پایدار محور اساسی بوده اظهار کرد: در حال حاضر در همه عرصه‌ها نقش مهمی دارد و با فرهنگ‌سازی باید در حفظ این منابع ارزشمند و رفع مشکلات این بخش تلاش کرد.

وی افزود: پدیده خشکسالی، کمبود منابع‌آب زیرزمینی، برداشت بی‌رویه از چاه‌ها، انتشار گازهای گلخانه‌ای، تخریب جنگل، خشک‌شدن تالاب‌ها، آلودگی منابع خاک و هوا، تهدیدات جدی بوده که همه ما را نگران کرده و اگر امروز چاره نکنیم فردا دیر است.

مدیرمحیط زیست آشتیان و فراهان تصریح کرد: نوع خاک آشتیان سبب شده که پوشش‌گیاهی خاصی در منطقه وجود نداشته باشد و این مهم نیز سیل‌خیزی منطقه را افزایش داده و همچنین وضعیت مدیریت پسماند و انجام مدیریت سبز نیز در این شهرستان مغفول مانده است.

میراکبری با اشاره به این نکته که تشکل‌های زیست محیطی در این دو شهرستان باید فعال شود گفت: کشاورزی تاثیر مستقیم بر روی محیط زیست دارد و گسترش کشاورزی سبب افزایش تخریب در اکوسیستم‌های منطقه و تبدیل اراضی شده است.

وی افزود: افزایش استفاده از سموم دفع آفات و کود شیمیایی آسیب‌هایی را به دنبال داشته است که با یک مدیریت صحیح و کارآمد می توان اکوسیستم را حفظ کرده و در راستای حفاظت از محیط زیست گام برداشت.

مدیرمحیط زیست آشتیان و فراهان تصریح کرد: فراهان نیز دارای تصفیه‌خانه نبوده و مدیریت پسماند در آن به نحو مطلوبی انجام نمی شود که نسبت به آشتیان وضعیت بهتری دارد.

میراکبری با اشاره به دیگر مشکلات زیست‌محیطی شهرستان اظهار کرد: تخریب معدن و برداشت بی‌رویه، عدم مدیریت پسماند در شهرک صنعتی، نفوذ شیرآبه‌ها در آب‌های زیرزمینی و خاک، سوزانده شدن زباله و متصاعد شدن سموم در تخریب محیط زیست نقش بسیار تاثیرگذاری دارد که باید مرتفع شود.

وی افزود: تکمیل نبودن مرکز پایش، عدم وجود امکانات، کمبود نیروی انسانی، چرای بی‌رویه، تخریب و تصرف اراضی و عدم وجود تشکل‌های زیست محیطی از مهم‌ترین معضلات این دو بخش معرفی شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.