تشكيل شورای حماسه سياسی ـ حماسه اقتصادی در استان مركزی

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) شعبه مركزی، ملك سليمانی، رئيس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست واحد اراك، 18 فروردين‌ماه در مراسم آغاز سال نو ضمن تقدير از تلاش‌ كاركنان اين واحد دانشگاهی، توسعه علمی را شرط بقای هر جامعه‌ای دانست و گفت: مطابق با فرمايشات مقام معظم رهبری رسيدن به توسعه علمی نيازمند انقلاب فرهنگی در جامعه است به‌طوری‌كه توسعه علمی منحصر به مراكز علمی و تحقيقاتی كشور نيست و همه آحاد مردم بايد سهمی از آن داشته باشند.

وی ضمن گرامی‌داشت ايام فاطميه با مروری بر رخدادهای سال گذشته، آن سال را سرشار از موفقيت برای ملت ايران دانست و اظهار كرد: در حوزه اثرگذاری جهموری اسلامی ايران بر تحولات جهان از جمله بيداری اسلامی و عليرغم همه فراز و نشيب‌های فراروی جريان بيداری اسلامی، تحولات به‌وجود آمده به نفع جبهه مقاومت و به زيان استكبار جهانی به سركردگی آمريكا و رژيم صهيونيستی بوده و با ياری خداوند شاهد اثرگذاری جمهوری اسلامی ايران بر تحولات منطقه با پيروزی سوريه بر تروريسم‌های آمريكايی و صهيونيستی خواهيم بود.

رئيس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پيروزی كم‌نظير سياسی مردم مسلمان ايران در مقابل تحريم‌های بی‌سابقه استكبار جهانی، افزود: نماد اين پيروزی در راهپيمايی دشمن‌شكن 22 بهمن جلوه‌گر شد و مردم مسلمان و انقلابی ايران ايستادگی و پيروزی خود را به رخ جهانيان كشيدند.

سليمانی افزود: در حوزه علم و فن‌آوری، سال 1391 موفق‌ترين سال علمی كشور بود و عليرغم تحريم‌های شكننده دشمن، دانشمندان و محققان متعهد كشور موفق شدند در حوزه توليد علم جايگاه كشورمان را نسبت به سال 1390 ارتقا داده و جايگاه شانزدهم از بين 50 كشور توليدكننده علم را كسب نمايند به‌طوری‌كه ايران نسبت به كشورهايی مانند سو‌ئيس، روسيه و سوئد در جايگاه بالاتری قرار گرفت.

رئيس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی اضافه كرد: خوشبختانه در حوزه فن‌آوری نيز توفيقات بزرگی نصيب جامعه علمی كشور شد كه از جمله می‌توان به پيشرفت‌های قابل توجه در حوز‌ه‌های علمی هوا فضا، پزشكی، داروسازی، هسته‌ای، سلول‌های بنيادی، سلول درمانی و … اشاره كرد.

سليمانی در ادامه با اشاره به فعاليت و عملكرد دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته، گفت: با توجه به تغيير مديريت در اين مجموعه بزرگ علمی در مدت كوتاه يكسال نمی‌شود در خصوص عملكرد اين مجموعه اظهار نظر كرد؛ چراكه اين زمان كم، بيشتر صرف مطالعه و شناخت عميق‌تر از دانشگاه آزاد اسلامی شده است.

وی خاطرنشان كرد: راه‌اندازی معاونت راهبردی در دانشگاه آزاد اسلامی برای رصد افق‌های دور در دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين راه‌اندازی دفتر نظارت و ارزشيابی در واحدهای دانشگاهی برای بررسی نقاط ضعف و قوت حائز اهميت و ضروری است.

سرپرست واحد اراك اقدامات صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1391 را قابل توجه دانست و توجه ويژه به امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از جمله افزايش بودجه فرهنگی، ارتقای دفاتر فرهنگ اسلامی به معاونت فرهنگی و تصويب طرح جامع فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی؛ توجه و تأكيد ويژه رياست عاليه دانشگاه آزاد اسلامی بر تحقق كيفيت‌بخشی به فعاليت‌های مختلف دانشگاه از جمله آموزش و پژوهش و بهبود ساختار سازمانی دانشگاه كه با تشكيل هيئت امنای استانی در راستای تمركز‌زدايی و واگذاری اختيارات بيشتر به دانشگاه‌های استان همراه بود را از جمله اقدامات مهم دانشگاه در سال گذشته برشمرد.

رئيس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال 1392 به نام سال حماسه سياسی ـ حماسه اقتصادی توسط مقام معظم رهبری اظهار اميدواری كرد؛ در اين سال شاهد موفقيت جامعه علمی كشور در ارائه خدمات بيش از پيش به كشور و اتخاذ اقدامات هوشمندانه دانشگاهيان در ايام پيش از انتخابات رياست جمهوری با عنايت به رهنمودهای حكيمانه مقام معظم رهبری باشيم.

وی همچنين پيشنهاد تشكيل شورای حماسه سياسی ـ حماسه اقتصادی در استان مركزی با عضويت نهادهای مهم استان، جامعه دانشگاهيان و نخبگان را بيان كرد و افزود: اين نهادها با حضور در اين شورا می‌توانند به ايفای نقش فرهنگی و سياسی خود در راستای فراهم كردن زمينه مشاركت بيش از پيش مردم در انتخابات بپردازند.

سليمانی در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده برای تهيه برنامه راهبردی برای واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامی منطقه پنچ در آخرين نشست شورای منطقه پنج در سال 1391 خاطر‌نشان كرد: در سال 1392 ضمن تأكيد بر تهيه اين برنامه، تحقق ارتقای كيفيت در بخش‌های مختلف از جمله ارتقای شاخص‌های فرهنگی، آموزش و پژوهش، ارائه خدمات واحدها و مراكز دانشگاهی به دانشجويان و ساير ارباب رجوع، رعايت قوانين و مقررات دانشگاه، تشكيل شورای پيگيری اجرايی نمودن مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه‌ها را در واحدها و مراكز دانشگاهی منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی دنبال خواهيم كرد.

سرپرست واحد اراك با تأكيد بر لزوم پيگيری برنامه‌ها اظهار اميدواری كرد؛ اعضا‌ هيئت علمی، كاركنان خدوم و مديران پرتلاش در توسعه همه ‌جانبه دانشگاه آزاد اسلامی اراك مشاركت فعال داشته باشند و تشكيل نظام پيشنهادات به‌منظور بهره‌گيری از ديدگاه‌ها و نقطه نظرات كاركنان در راستای تحقق اهداف راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراك محقق می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: سال 1392 برای واحد اراك سال اجرای برنامه راهبردی دانشگاه با مشاركت جمعی برای تحقق اهداف برنامه در راستای ارتقای كيفيت بيش از پيش در فعاليت‌های علمی و آموزشی دانشگاه است.

سليمانی افزود: تأكيد بر ارتقای كيفيت در آموزش و پژوهش ناشی از اين مسئله است كه هرچه كيفيت، ارتقا پيدا كند به همان ميزان اثرگذاری و نقش‌آفرينی دانشگاه‌ها در پيشرفت كشور و حل مشكلات در حوزه های مختلف علمی و اقتصادی بيشتر است و توفيقات علمی كشور در سال‌های اخير نتيجه توجه به كيفيت در بخش‌های مختلف آموزش عالی كشور بوده است.

رئيس منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی تهيه برنامه عملياتی و واقعی با مشاركت، انسجام و همكاری همه كاركنان در دانشگاه آزاد اسلامی اراك، ارتقای ارتباط دانشگاه با مركز تحقيقاتی صنعت و كشاورزی و … و مشاركت در پروژه‌های صنعتی استان مركزی در راستای تأمين منابع مالی جديد و مديريت آن، بررسی و حل مشكلات اجتماعی استان و صرفه‌جويی‌های مؤثر را از اقداماتی برشمرد كه می‌تواند اين واحد دانشگاهی را همچون سال‌های گذشته متمايز و شاخص نمايد.

اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامی اراك در سال گذشته دستاوردهای چشمگيری در همه ابعاد داشت كه مرهون پشتكار فراوان و دلسوزی‏ و زحمات تمامی مسئولان و كاركنان است و اميدوارم با همدلی و همكاری يكديگر در مسير پيشرفت اين واحد دانشگاهی گام برداريم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.