اظهارات معاون برنامه ریزی استاندری در کارگروه آمایش و محیط زیست استان مرکزی

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل از ایرنا، ˈمحمدرضا عاشوریˈ روز شنبه در کارگروه آمایش و محیط زیست استان مرکزی افزود: تصویب نامه هیات وزیران بر مبنای ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص مدیریت سبز ابلاغ شده و تمامی دستگاههای اجرایی ملزم به رعایت شاخص ها و برنامه های آن هستند.

وی توضیح داد: مدیریت سبز یکی از راهکارهای موثر در تغییر رفتارهای مصرفی در لایه های جامعه است و مدیران ملزم هستند با رعایت شاخص های بهینه سازی مصرف انرژی ، آب ، برق، کاغذ ، مواد اولیه ، کاهش میزان پسماند و بازمصرف آن و تغییرات ضروری اصلاح انرژی در ساختمانها را برعهده دارند.

معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: بر اساس مفاد مدیریت سبز هر دستگاه اجرایی یک سفیر سبز دارد که باید با روشهای مبتکرانه علاوه بر جلب مشارکت کارکنان در برنامه های مدیریت سبز ، نظام مشاوره و اطلاع رسانی را ترسیم و آموزش را در سطوح گسترده با محوریت صرفه جویی و بهینه سازی انرژی و منابع پایه دنبال کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: شاخصه های مدیریت سبز در سه سطح بهینه سازی مصرف انواع منابع پایه در دستگاههای اجرایی، مدیریت پسماند و تغییرات فیزیکی ساختمانی دنبال می شود و به همین منظور همایش آموزشی سفیران سبز هفته جاری در استان برگزار خواهد شد.

ˈامیر انصاری ˈ افزود: درحالیکه سرانه استاندارد مصرف برق در جهان 900 کیلوات در ساعت است این شاخص در ایران دو هزار و 900 و در استان مرکزی سه هزار کیلو وات درساعت برآورد شده که فاصله دو هزار و یکصد کیلواتی با استانداردهای جهانی داریم.

وی اظهار کرد: سرانه استاندارد جهانی مصرف آب نیز 150 لیتر در روز است در حالیکه این شاخص در کشور ما 250 و برای استان مرکزی 230 لیتر در روز می باشد و در این حوزه نیز 80 لیتر در روز مصرف بیشتر از استاندارد جهانی در استان انجام می شود.

وی بیان کرد: مصرف استاندارد سوخت در جهان چهار لیتر در هر خودرو برای یکصد کیلومتر اعلام شده که این شاخص نیز برای کشور و استان مرکزی هشت تا 10 لیتر برای هر خودرو در یکصد کیلومتر است.

انصاری مصرف استاندارد گاز طبیعی را در جهان 985 متر مکعب در سال اعلام کرد و گفت: این شاخص هم اینک در کشور یکهزار و 700 متر مکعب در سال و در استان مرکزی سه هزار متر مکعب در سال است که باید با امور فرهنگی و مدیریت سبز این فاصله ها ترمیم شود.

وی یادآوری کرد : سرانه تولید زباله در جهان 292 کیلوگرم در سال است درحالیکه این شاخص در ایران 800 کیلوگرم در سال و برای استان مرکزی یک کیلو و 600 گرم در سال است که این مهم باید هر چه سریعتر ترمیم شود و این اصلاح رفتارها در تمامی بخشهای زندگی مردم باید جاری شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.